Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе подрачјето на Турција.

Земјотресот е регистриран во 13.04 часот по локално време, а епицентарот бил на 30 километри од Малатја, која беше уништена во разорниот земјотрес минатата година.

Засега не се знае дали има жртви или материјална штета.

Пред речиси точно една година, на 6 февруари, разорни земјотреси ја погодија Турција, и однесоа повеќе од 50.000 животи во таа земја и Сирија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.