Силен земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтеровата скала ја погоди Турција. Според податоците на EMSC, земјотресот се случил во 10:22 часот во близина на Кахраманмараш.

Земјотресот е регистриран на длабочина од седум километри, а засега нема информации за штети.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.