Кинескиот претседател Си Џинпинг, кој е во тридневна државна посета на Русија, изјави дека го поканил рускиот претседател Владимир Путин оваа година да ја посети Кина.

Кинескиот лидер ова го изјавил на средбата со рускиот премиер Михаил Мишустин, пренесуваат руските медиуми.

Си Џинпинг го покани и Мишустин што поскоро да ја посети Кина, со цел да се врати механизмот за редовни средби меѓу шефовите на владите на двете земји.

Тој објасни дека избрал прво да ја посети Русија откако по третпат е избран за претседател на Кина бидејќи, како што наведе, тоа одговара на историската логика.

Ние сме најголеми земји и стратешки партнери, рече Си.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.