Кинескиот претседател, Си Џинпинг, порача дека Кина е подготвена да соработува со Јужна Кореја за развивање стратешко партнерство во согласност со актуелниот момент.

Претседателот Си се сретна со јужнокорејскиот премиер Хан Дук-су во источниот кинески град Хангжу пред отворањето на Азиските игри.

Си, исто така, порача дека сериозно ќе го разгледа прашањето за посета на Јужна Кореја, објави јужнокорејска новинска агенција.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.