Шведска, која моментално чека да се приклучи во НАТО, се обврза да испрати копнени борбени единици за да учествуваат во операциите на сојузот долж руската граница. Премиерот Улф Кристерсон рече дека Стокхолм нема да чека на ратификација на кандидатурата за членство од Унгарија и Турција и ќе испрати шведски војници во Латвија на источната граница на НАТО.

Шведска и нејзините соседи живеат во директна сенка на руската агресорска војна против Украина, рече Кристерсон.

Но, руските закани, дезинформации и сајбер напади се обид да се дестабилизира цела Европа. Минатата година најавив дека Шведска е подготвена да обезбеди копнени борбени единици за одбрана на балтичките земји. Денес можам да известам дека владата има намера да придонесе на борбените сили предводени од Канада во Латвија, рече тој, пренесува Њузвик.

Сè уште не е јасно колку голем или колку добро вооружен ќе биде шведскиот контингент. Шведскиот дневен весник Дагенс Нихетер цитира неименувани воени извори дека силите ќе се состојат од околу 800 војници, поддржани од оклопни возила. Шефот на шведската армија Џони Линдфорс претходно изјави дека силите би можеле да бидат распоредени на почетокот на 2025 година.

Шведските сили ќе се приклучат на борбената група со големина на баталјон Енхансд форвард презнс (ЕФП) под водство од Канада, една од четирите такви формации со седиште во Естонија, Латвија, Литванија и Полска и наменета како прва линија на одбрана против каква било можна руска копнена инвазија на балтичките држави.

Латвијскиот министер за одбрана Андрис Спрудс ја поздрави најавата на Стокхолм. „Задоволни сме од оваа важна одлука која, заедно со претстојниот прием на Шведска во НАТО, ќе стане значајна инвестиција во зајакнувањето на регионалната безбедност и одбраната на Латвија“, напиша тој на Икс.

Борбената група предводена од Канада моментално вклучува контингенти од Албанија, Канада, Чешка, Исланд, Италија, Црна Гора, Полска, Словачка, Словенија и Шпанија. Вкупниот број на војници е околу 4.000, со седиште на силите во воениот камп Адажи, во близина на главниот град Рига.

Земјите на НАТО работат на проширување на големината и способностите на борбените групи од руската инвазија на Украина во февруари 2022 година.

Шведска сè уште чека да стане триесет и втората членка на НАТО, бидејќи нејзиниот пристап е закочен поради билатералните тензии со Турција. Парламентот на Унгарија, исто така, ја одложува ратификацијата на кандидатурата на Стокхолм, иако се очекува премиерот Виктор Орбан да попушти откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се откажа од противењето.

Шведска и Финска го започнаа процесот на приклучување во НАТО по руската инвазија на Украина. За Шведска, ова значеше крај на 200-годишната неутралност, иако долго време тесно соработуваше со НАТО, членка е на Европската унија и беше вклучена во неколку странски воени операции, вклучително и војната во Авганистан, мировните операции предводени од НАТО по војната во Босна и интервенцијата на алијансата во Либиската граѓанска војна.

Кристерсон рече дека неговата влада ги зголемува трошоците за одбрана за околу 2,6 милијарди долари за да ја исполни целта на НАТО за издвојувања од 2 отсто од БДП. „Трошоците за одбраната ќе се удвојат меѓу 2020 и 2024 година, а со поголеми ресурси доаѓа и поголема одговорност за нивно ефективно користење“, рече премиерот. „Одбраната на Шведска во војна е наша клучна задача.

Руските лидери во повеќе наврати им се закануваа на Финска и Шведска поради нивната ориентација кон членство во НАТО. „Немаме проблеми со Шведска и Финска како што имаме со Украина“, рече претседателот Владимир Путин минатото лето. „Ако Финска и Шведска сакаат, тие можат да се приклучат. Од нив зависи“, рече тој.

Но, додаде „ако таму се распоредени воени контингенти и воена инфраструктура, ќе бидеме обврзани да одговориме симетрично и да ги подигнеме истите закани за оние територии каде што се појавија закани за нас“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.