Европската унија ќе го загуби Западниот Балкан ако чека на негова интеграција до 2040 година. Ова е ставот на австрискиот министер за европски прашања, Александер Шаленберг, според кого Европската унија мора да дејствува сега и брзо, за која геостратешки лакмус тест ќе биде дали на најевропското соседство таа ќе може да му ја гарантира безбедноста и европскиот просперитет, во спротивно, ако потфрли во регионот ќе мора да престане да се зборува за геостратешка Европска унија.

Шаленберг зборувајќи на панел на ГЛОБСЕК посветен на прашањето дали проширувањето на Европската унија е вратено на траката или е на опашката, го критикуваше односот на Унијата кон проширувањето велејќи дека е престорено во легалистички и бирократски процес, во нешто во што ништо не е готово дедека не е готово, до секоја запирка, дел од европското законодавство. Сепак тој во Украина и состојбата со која се соочува сега Унијата може да биде лансирната ракета за Југоисточна Европа и за Западниот Балкан.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.