Дваесет години по влезот во ЕУ, Чешката Република се уште ја користи сопствената национална валута, Круната, наместо Еврото. Сепак, владата најави дека сега е отворена за дискусија за можноста да се префрли на монетарната единица на ЕУ.

Покрај Чешката република, во моментов има шест членки на ЕУ кои сè уште не го усвоиле Еврото, а ова се причините зошто „се воздржуваат“ од прифаќањето на Еврото како нивна официјална валута.

🔸 Бугарија: Минатата година, министерот за финансии објави дека земјата се откажала од целта да го усвои еврото во јануари 2024 година. Бугарија не ги исполни критериумите од Мастрихт за инфлација и не ги направи потребните законски измени.

🔸 Данска: Во 2000 година, данската влада одржа референдум за воведување на Еврото. Сепак, 53,2% од гласачите ја отфрлија иницијативата, а 46,8% ја одобрија.

🔸 Унгарија: Оваа централноевропска земја првично планираше да го усвои еврото до крајот на 2009 година. Сепак, тогаш Унгарците не беа во можност да ги исполнат критериумите од Мастрихт поради претерано високиот буџетски дефицит, инфлацијата и јавниот долг.

🔸 Полска: Оваа источноевропска земја не ги исполнува критериумите од Мастрихт за стабилноста на девизниот курс и долгорочните каматни стапки. Дополнително, нивните закони не се целосно компатибилни со договорите на ЕУ.

🔸 Романија: Европската комисија заклучи дека законодавството на Романија не е целосно компатибилно со правилата на еврозоната. Земјата, исто така, прекршува критериуми потребни за прифаќање на Еврото, вклучувајќи проблеми со инфлацијата, стабилноста на јавните финансии, девизните курсеви и приближувањето на долгорочните каматни стапки.

🔸 Шведска: Во септември 2003 година, скандинавската нација одржа референдум, при што 55,9 отсто од Швеѓаните гласаа против усвојувањето на валутата на ЕУ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.