Ознака: евро
Балкан 14.02.24 | 12:26

О’Брајан остар кон Курти: Јас не упатувам нејасни закани во јавноста, ако не не третираат како партнер, нема да ја третираме ниту владата на Косово како партнер

САД се многу загрижени поради одлуката на косовската влада да не дозволи користење на динарот, вели американскиот помошник државен секретар Џејмс О’Брајан во интервју...

Свет 11.02.24 | 09:26

Седум членки на ЕУ сè уште не го прифатиле Еврото – ова се причините

Дваесет години по влезот во ЕУ, Чешката Република се уште ја користи сопствената национална валута, Круната, наместо Еврото. Сепак, владата најави дека сега е отворена...

Балкан 31.01.24 | 16:59

Бислими: Од утре еврото е официјална валута во Косово

Косовскиот вицепремиер Бесник Бислими изјави дека утре ќе почне примената на регулативата на Централната банка на Косово (ЦБК) за готовинските плаќања, но дека нема...

Свет 01.01.24 | 19:54

По две години раст, доларот падна во однос на кошницата валути

На валутните пазари индексот на доларот ослабе и минатата недела, третпат по ред, па вредноста на американската во однос на кошничката валути, по две години раст годинава...

Свет 31.12.23 | 09:56

Еврото го слави 25-oт роденден

Неопходно е еврото да се внесе во дигиталната ера и да се изгради унија на пазарот на капитал и посилна банкарска унија, најавија европските лидери во пресрет на 25-годишнината...

Свет 19.11.23 | 12:11

Јуанот го престигна Еврото, стана втора валута во светското тргување

Кинеската национална валута, Јуанот, за првпат го престигна еврото и стана втора валута во светот со најмногу тргување, објави „Ројтерс“. Учеството на јуанот во меѓународните...

Свет 22.09.23 | 13:51

Еврото падна во однос на доларот на најниско ниво во последните 6 месеци

Еврото денеска падна на најниско ниво во однос на доларот во последните шест месеци. Во 12:30 часот еврото на глобалната берза Forex се тргуваше за 1,06382 долари, што е најниско...

Вести 02.07.23 | 11:18

Еврото зајакна во однос на доларот за речиси 2два отсто во првата половина од годинава

Курсот на еврото во однос на доларот на светските пазари минатата недела порасна за речиси два отсто во прва половина од годината, како последица на најавата на Европската...

Економија 18.06.23 | 16:01

Eврото во однос на доларот се искачи на највисоко ниво

На глобалните пазари еврото во однос на доларот силно порасна минатата недела, достигнувајќи ги највисоките нивоа за повеќе од еден месец, откако Европската централна...

Свет 04.06.23 | 17:47

Доларот падна на светските берзи, но порасна во однос на еврото

Вредноста на доларот на светските девизни пазари во однос на кошничката валути благо падна минатата недела, по три недели раст, што е последица на растечките очекувања...

Свет 06.04.23 | 18:22

Рубљата падна на 11-месечен минимум во однос на доларот

Руската рубља падна на најниско ниво во последните 11 месеци во однос на американскиот долар и еврото. Еврото зајакна во однос на рубљата за 1,11 отсто и се продаваше по...

Свет 23.02.23 | 09:25

Домбровскис: Можен датум за влез на Бугарија во еврозоната е 1 јануари 2025 година

Можен датум за влез на Бугарија во еврозоната е 1 јануари 2025 година, вели во интервју за НОВА Валдис Домбровскис, извршен потпретседател на Европската комисија (ЕК). Тој...

Економија 20.02.23 | 07:59

Зошто еврото зајакна во однос на доларот?

Еврото претрпе удар во 2022, пагајќи во однос на американскиот долар како последица на енергетската криза во Европа. Заедничката европска валута сега зајакнува што ќе...

Балкан 17.02.23 | 22:05

Не си го завршиле домашното: Бугарија нема да воведе евро во јануари 2024

Бугарија се откажува од целниот датум за воведување на еврото во јануари 2024 година, бидејќи не исполнува некои критериуми, но ќе се стреми да се приклучи на заедничката...

Балкан 24.01.23 | 23:08

Хрватите ќе треба да се стрпат: Пленковиќ најави видливи резултати од влезот во Шенген и Еврозоната кон крајот на годинава

Во организација на Хрватската влада и Хрватската народна банка (ХНБ), во Националната и универзитетска библиотека (НСК) се одржа конференцијата „Хрватска – 20. членка...

Свет 15.01.23 | 11:52

Драстичен пад на доларот, еврото ја зголеми вредноста

На глобалните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути драстично падна минатата недела, бидејќи инфлацијата во САД се намалува, па се очекува дека американската...

Свет 10.01.23 | 18:54

Моравјецки: Хрватска е пример дека воведување на еврото во време на инфлација е долевање масло на огнот

Премиерот на Полска, Матеуш Моравјецки денеска изјави дека Хрватска е пример дека воведување на еврото за време на инфлација е долевање на масло на огнот бидејќи во...

Балкан 08.01.23 | 14:06

Хрватите се жалат: Воведувањето на еврото ги зголеми цените во маркетите и на пазарите

Влезот на Хрватска во шенген зоната и воведувањето на еврото создаде многу проблеми како на границите така и во маркетите. Граѓаните се жалат дека еврото им направило...

Балкан 03.01.23 | 18:10

Хрватскиот државен инспекторат утврдил 1.738 прекршувања на одредбите од Законот за воведување на еврото како официјална валута

Хрватскиот државен инспекторат денеска соопшти дека досега утврдил 1.738 прекршувања на одредбите од Законот за воведување на еврото како официјална валута во Хрватска...

Свет 18.12.22 | 09:25

Еврото зајакна во однос на доларот

На светските пазари курсот на европската валута во однос на доларот порасна минатата недела, откако американските и европските централни банки повторно ги зголемија...