Седум години по референдумот за Брегзит, бројот на Британци кои сакаат повторно да се приклучат на Европската унија е на највисоко ниво од 2016 година, покажува истражувањето на SouthGov.

Според известувачот, 58,2 отсто од испитаниците сега би гласале за повторно поврзување, објави „Гардијан“.

Рекорден процент од Британците сметаат дека е малку веројатно другите земји да го следат примерот и да ја напуштат Европската унија во следната деценија.

Четириесет и два отсто рекле дека тоа е малку веројатно, во споредба со 26 отсто пред три години, додека 40 отсто рекле дека е веројатно, што е пад од 58 отсто.

Од друга страна, мнозинството граѓани (51 процент) од земјите – членки сметаат дека е малку веројатно Велика Британија повторно да влезе во Унијата.

Истовремено, истражувањето покажува дека ниту една од земјите со најголем евроскептицизам не би гласала за излез од Европската унија, па така во Франција и Италија 62 и 63 отсто од испитаниците изјавиле дека би гласале за останување во ЕУ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.