Најмалку шест лица загинаа во Тенеси откако торнада и силни грмотевици ја погодија државата во саботата.

Три лица се потврдени мртви во Медисон, Тенеси, северно од Нешвил, соопштија службите за итни случаи.

Имаме тимови кои ја проценуваат штетата и бараат пациенти, соопшти канцеларијата за управување со итни случаи во Нешвил на социјалната мрежа X.

За жал, можеме да потврдиме дека три смртни случаи се должат на лошите временски услови на Несбит Лејн, потврдија.

Официјални лица во округот Монтгомери, исто така, потврдија три смртни случаи, вклучително и едно дете, откако торнадото ја погоди областа Кларксвил.

Во овој момент можеме да потврдиме дека три лица загинаа, двајца возрасни и едно дете како последица на торнадото што се случи попладнево, се вели во соопштението на владата на округот Монтгомери, пренесува Си-Ен-Ен.

Официјалните лица рекоа дека се уште се во „фаза на потрага и спасување“ за да видат дали има повеќе мртви или повредени.

Ова е тажен ден за нашата заедница. Се молиме за оние кои беа повредени, ги загубија најблиските и ги загубија своите домови, рече градоначалникот на округот Монтгомери, Вес Голден во соопштението.

Градот Кларксвил прогласи вонредна состојба во саботата вечерта, објави градоначалникот Џо Питс. Полицијата ќе воведе полициски час.

Ова е поразителна вест и нашите срца се скршени за семејствата на оние кои ги загубија своите најблиски. Градот е подготвен да им помогне во нивното време на тага, се вели во соопштението на Питс.

Владини претставници во округот Самнер изјавија дека во саботата се случила „значителна штета“ од торнадо што ги погоди Галатин и Хендерсонвил, Тен., североисточно од Нешвил.

Во моментов работиме да одговориме на повеќе повици низ округот и да формираме засолништа на Црвениот крст во Галатин и Хендерсонвил, се вели во заедничката изјава на градоначалниците на заедниците.

Невремето ќе го следи источниот дел на САД овој викенд, носејќи со себе неколку различни временски опасности.

Торнадата вчера настанаа од тешки временски услови на повеќе од 1.200 милји од источниот дел на Соединетите држави од брегот на Персискиот залив до канадската граница.

Официјални лица во северозападниот дел на Тенеси ги повикаа возачите да се држат настрана од патиштата бидејќи тешките временски услови се движат низ областа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.