Ознака: торнадо
Патувања 14.08.22 | 18:29

Водено торнадо на плажа во Халкидики

Влажниот бран што деновиве го погоди Балканот и донесе дожд во Македонија се префрли и во Грција. Па така македонските туристи на Халкидики денеска имаа можност да присуствуваат...

Калеидоскоп 10.07.22 | 18:02

Tорнадо преврти чамец во Охрид

Туристи кои престојувале во апартмани на потегот меѓу Лагадин и Пештани забележале несекојдневна појава на Охридското Езеро. Ветер кој прави центрифугално движење...

Свет 21.05.22 | 10:24

Торнадо во Германија, над 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега познатите информации, загинале најмалку 3 лица. Најмногу...

Свет 20.05.22 | 20:11

Торнадо удри сред Европа: Летаа дрва и покриви

Торнадо носеше покриви и дрва, а според првите податоци има и повредени во Германија. Околу 17 часот големо невреме ја погоди Германија, а торнадото направи штета во неколку...

Свет 03.05.22 | 21:36

Куќи и автомобили летаат како пердуви под ударот на торнадото во Канзас

Куќите и автомобилите летале како да се пердуви под налетот на торнадото кој го погоди Канзас, САД.нНа снимката која била направена од дрин и кружи на социјалните мрежи,...

Свет 12.12.21 | 09:46

Најразорно торнадо досега во Кентаки, Бајден прогласи вонредна состојба

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа прогласи вонредна состојба во Кентаки, јавија американските медиуми. Според последните информации, најмалку 70 лица го загубија...

Свет 30.09.21 | 10:30

Торнадо во Германија разнесе покриви на куќи и креваше чамци од вода, повредени се седум лица

Силно торнадо поминало вчера во германскиот град Кил и зад себе оставило огромна штета. Повредени се седум лица, од кои три потешко. Торнадото разнесе покриви на куќи...

Свет 27.06.21 | 20:01

Двегодишно девојче е шестата жртва на торнадото во Чешка

Двегодишно девојче почина денеска во Универзитетската болница во Брно, објави Чешкото радио. Со тоа бројот на жртви од торнадото што ги уништи областите околу градовите...

Свет 26.06.21 | 17:37

Разорното торнадо во Чешка одзеде пет животи и уништи 2.000 куќи

Торнадото што синоќа силно погоди седум села на југот на Чешка и одзеде најмалку пет животи, според премиерот Андреј Бабиш, оштети или уништи околу 2.000 куќи. Министерот...

Свет 25.06.21 | 15:10

Најмалку петмина мртви и 200 повредени по торнадото во Чешка

Најмалку пет лица се загинати откако силното невреме предизвика ретка појава на торнадо во Чешка. Обилните дождови предизвикаа хаос на југоистокот на земјата. Чешката...

Свет 25.06.21 | 09:02

Југоисточна Чешка погодена од торнадо

Торнадо ја погоди југоисточна Чешка, при што има жртви и голема материјална штета. Според првичните податоци на противпожарната служба, повредени се речиси 150 луѓе. Можам...

Сервиси 25.09.20 | 17:37

Бури, торнада, поројни врнежи и силен ветар викендов во Хрватска и Западен Балкан

Европскиот систем за предупредување за невреме ЕСТОФЕКС издаде предупредување од втор и прв степен за делови од Хрватска и Западен Балкан, наведувајќи дека дел од регионот...

Свет 04.03.20 | 09:26

Торнадото го срамни Нешвил со земја

Последните информации од светските медиуми велат дека најмалку 22 лица го загубиле животот, а многумина се повредени. Илјадници домови и фирми останаа без електрична...

Свет 21.10.19 | 10:55

Торнадо направи хаос во Далас

Торнадо и силни грмотевици минатата недела речиси го уништија американскиот град Далас, при што се уништени многу станбени и деловни објекти и остави десетици илјади...

Балкан 04.10.19 | 14:44

Нова бура во Хрватска

После снегот на Динари во Хрватка снимена нова бура каде се појави мало торнадо. Оваа необична метеоролошка појава ја објави „Далмација денес“. Малото торнадо наречено...

Свет 10.07.19 | 21:33

Торнадо рушеше сè пред себе во Италија, повредени 18 лица

Најмалку 18 лица се повредени во невреме, проследено со град со големина на портокал, што денеска го зафати италијанскиот град Пескара. Повредените се однесени во болница,...

Свет 04.07.19 | 12:18

Oбјавeни снимки од смртоносното торнадо во Кина

Торнадо го погоди градот Каихуан во североисточниот дел на Кина, при што шест лица загинаа и 190 беа повредени, а оштетени се фабриките и зградите, објавија кинеските...

Свет 06.03.19 | 09:16

Седумчлено семејство загина во торнадото во Алабама

Во страотното торнадо, од кое во Алабама загинаа 23 лица, настрада и седумчлено семејство. Како што соопштија официјални лица, меѓу жртвите има и четири деца, кои се пронајдени...