Ознака: Америка
Свет 10.07.23 | 14:43

Трговската војна меѓу Кина и САД ескалира, европските компании се плашат дека тие ќе ги сносат последиците

Европските компании стравуваат дека ќе бидат жртви на се пожестокото ривалство меѓу двете најголеми светски економии, обвинувајќи ја Европската унија за бавноста...

Свет 03.07.23 | 13:28

Американската министерка Јелен ќе ја посети Кина во рамки на напорите за одмрзнување на односите меѓу двете држави

Американската министерка за финансии Џенет Јелен в четврток ќе отпатува за Пекинг, во рамки на актуелните напори на администрацијата на американскиот претседател...

Свет 29.06.23 | 11:19

Америка погодена од топлотен бран, загинаа најмалку 13 лица

Најмалку 13 лица загинаа како последица на високите горештини што го зафатија југоисточниот дел на САД, додека метеоролозите го најавуваат првиот топлотен бран годинава...

Свет 26.06.23 | 12:52

Рекорден број Американци не би гласале ниту за Бајден ниту за Трамп

Според истражувањето на агенцијата Ес-ес-ер-ес (Social science research solution) изработена за Си-ен-ен, „историски број Американци“ не сакаат ниту актуелниот американски претседател...

Свет 01.02.23 | 08:56

Ледена бура предизвика колапс во САД – откажани летови и тешки сообраќајки

Зимското невреме, проследено со ледена бура, вчера парализира поголем дел од САД, предизвикувајќи откажување на повеќе од 1.700 летови низ земјата, запирање на сообраќајот...

Свет 22.12.22 | 09:09

150 илјади Американци се хоспитализирани поради грип, досега 9.300 починале

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден соопшти дека поради прераното појавување на грипот, ќе пушти одредени дози на лекови за грип на рецепт од...

Музика 25.11.22 | 08:33

Распродадени концерти и овации на aмериканската турнеја на Владимир Четкар оваа есен

Од американската турнеја на Владимир Четкар останаа уште само уште две дестинации. На 30 ноември тој ќе настапи во Black Cat Jazz Club, најпознатиот џез клуб во Сан Франциско,...

Свет 21.11.22 | 10:13

Генерал Мили: Америка е подготвена, ако Кина го нападне Тајван, тоа ќе биде дебакл

Највисокиот генерал на Пентагон Марк Мили рече дека кинескиот напад врз Тајван би бил споредлив со руската воена операција во Украина и со значајна „стратешка грешка“. Претседателот...

Калеидоскоп 08.11.22 | 21:04

Во Америка извлечен најголемиот џекпот – некој освоил 2,04 милијарди долари

Единствениот добитен тикет за рекордниот џекпот на лотаријата „Пауербол“ од 2,04 милијарди долари е продаден во Алтадена, Калифорнија, соопштија во вторникот претставници...

Калеидоскоп 04.11.22 | 22:46

Џекпотот во американската лотарија достигна рекордни 1,6 милијарди долари

Џекпотот на американската лотарија за извлекувањето предвидено за утре, денеска достигна рекордна сума од 1,6 милијарди долари. Тоа е најголемиот џекпот во светската...

Свет 20.10.22 | 12:02

Американската нуклеарна индустрија има проблем без гориво од Русија

Американските компании што произведуваат нова генерација мали нуклеарни електрани, со цел да помогнат во намалувањето на емисиите на јаглерод, имаат голем проблем...

Свет 19.10.22 | 22:01

Хаос во САД: Измамници одзеле 163 милијарди долари како надомест за невработеност во пандемијата

Според генералниот инспектор на Министерството за труд против повеќе од 1.000 лица во САД се покренати кривични пријави за измами со надомест за невработеност за време...

Свет 18.10.22 | 12:20

Хорор: Мајка среде парк си ја избодела и задавила својата пет годишна ќерка

Жена од американската сојузна држава Тексас е обвинета за убиство на својата петгодишна ќерка. Според информациите од властите, 37-годишната мајка ја избола и ја задавила...

Балкан 09.10.22 | 18:33

Вучиќ: Америка им наредила на Унгарците да ја нападнат Србија

Вие не го знаевте ова. Во 1999 година Унгарија требаше да ја нападне Србија по копно, Орбан ми го потврди тоа, рече српскиот претседател Александар Вучиќ. Според неговите...

Свет 14.08.22 | 15:29

Американски пратеници пристигнаа на Тајван, 12 дена по посетата на Ненси Пелоси

Делегација американски пратеници денеска пристигна во Тајван, 12 дена по посетата на претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси, која предизвика незадоволство...

Свет 13.08.22 | 20:54

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“ кои самите ги создале, пренесе...

Свет 05.08.22 | 14:15

Кина ја прекинува соработката со САД во повеќе области

Кина денеска соопшти дека ќе ја прекине соработката со САД во бројни области, од климатски промени до воени односи и напори за сузбивање на криумчарење дрога, како...

Свет 01.08.22 | 16:19

Америка продолжува да ја вооружува Украина

Украина доби серија од уште четири високомобилни артилериски ракетни системи HIMARS од американско производство, изјави денеска украинскиот министер за одбрана Алексеј...

Свет 10.06.22 | 09:15

Пукање во фабрика во Америка, 23 годишен маж уби тројца колеги

Најмалку три лица загинаа, а едно е тешко повредено кога вооружен напаѓач отвори оган врз своите колеги во фабрика во северниот дел на Мериленд, САД. 23-годишниот напаѓач,...

Свет 23.05.22 | 11:24

Пекинг го повика Вашингтон да биде претпазлив во своите изјави за Тајван

Тајван е неотуѓив дел од кинеската територија, Кина ќе преземе решителни мерки за заштита на својот суверенитет и безбедносни интереси и ги повикува Соединетите Држави...