Рускиот амбасадор во Лондон, Андреј Келин, соопшти дека официјален Лондон и се обратил на Москва во врска со Британците заробени во украина и осудени на смрт во ДНР.

Келин изјави дека Британија испратила многу „арогантна“ нота, пренесува РИА Новости.

Можам да кажам дека добивме апел од Британците, ни испратија нота, но таа беше составена со крајно арогантен тон, полн со „поучни“ изрази. Тоа не принудува засега да не соработуваме со Лондон по ова прашање – изјави амбасадорот во емисијата на ТВ каналот „Русија 24“.

На 9 јуни, тројца странци заробени во Мариупол – двајца британски државјани, Шон Пинер и Ајден Аслин, и Мароканецот Садун Брахим. Сите тројца ја признаа вината за украинската вооружена агресија со цел преземање на власта во ДНР и беа осудени на смрт во Доњецк.

Во интервју за РТ, кое беше спроведено непосредно пред изрекувањето на пресудата, Пинер и Ајслин изразија жалење за нивната одлука да се борат на страната на режимот во Киев.

Британската влада побара Пинер и Ајслин да бидат третирани како воени заробеници според Женевската конвенција, и покрај фактот што Британија не е формално во војна со ДПР. Сепак, од ДПР истакна дека конвенциите се однесуваат само на униформирани војници на националната армија, а не и на странски платеници.

Пинер ги предупреди сите странци кои размислуваат да се приклучат на Украина да не „одат во војна што навистина не ја разбираат“ и ги повика платениците да го прифатат фактот дека може да им се суди и дека – во најлош случај – може да добијат смртна казна, додавајќи да не се каат ако тоа се случи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.