Поранешниот офицер на руската специјална служба, пензионираниот полковник Бахтиер Рахмонов ја обвинен  Украина за терористичкиот напад.

– Регрутирањето на убијците за терористичкиот напад во концертната сала Крокус Сити беше извршено преку Амбасадата на Украина во Таџикистан. Неколку недели пред терористичкиот напад, на веб-страницата на украинската дипломатска мисија се појави информација за покана на странци во таканаречената меѓународна легија – рече Рахмонов.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.