Двојно е зголемен бројот на имоти во Турција продадени на Руси, јавува турската телевизија НТВ. Во првите седум месеци од годината, бројот на имоти купени во Турција од руски државјани изнесува 6877, што е зголемување за 223,4 отсто на годишно ниво, покажуваат статистичките податоци на Турскиот институт за статистика (Туркстат).

Во текот на тој период, имаше сериозен пораст на продажбата на недвижности во Турција на странци воопшто. Регистрираниот раст е 57,4 отсто на годишно ниво, а бројот на продадени имоти е 39 322.

Во периодот јануари-јули најмногу живеалишта се продадени во Истанбул – 16 049, а по неа е Анталија – 11 257. Сепак, Анталија е на врвот на листата за јули, со вкупно 1421 продадени имоти.

Русите најмногу инвестирале во имот во Турција, купувајќи вкупно 6877 домови. По нив следат Иранците кои купиле 5315 домови и Ирачаните – 4405 живеалишта.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.