Руската безбедносна служба тврди дека украински саботери на 4, 9 и 12 август дигнале во воздух шест столбови на високонапонски далноводи на нуклеарната централа Курск.

Поради нападите било отешнато  функционирањето на нуклеарната централа Курск.

Според Руската безбедносна служба нападите во Курчатов се терористички чин.

Засега, нема коментар од Украина за овие обвинувања од руска страна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.