Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Русија побарала итен состанок на Советот за безбедност на Обединетите нации поради соборувањето на авионот во регионот на Белгород.

Побаравме итен состанок на Советот за безбедност во 15:00 часот по њујоршко време и се надеваме дека француското претседателство совесно ќе ги исполни своите обврски и ќе го закаже што е можно поскоро“, рече Лавров на прес-конференција во седиштето на ОН во Њујорк, пренесува РИА Новости.

Лавров изјави дека во соборениот авион имало украински воени заробеници кои биле префрлени во регионот на Белгород, каде што денеска требало да се изврши размената на заробените војници, за која претходно се договориле Москва и Киев.

Наместо размена, украинската армија го нападна авионот со противвоздушни ракети од областа Харков и имаше фатален исход, рече Лавров.

Украинската воена разузнавачка служба претходно денеска соопшти дека немаат веродостојни и сеопфатни информации за тоа кој точно се наоѓал во авионот и колку патници имало и дека руската страна морала да ја гарантира безбедноста на украинските војници.

Во исто време, украинската страна не беше информирана за потребата од обезбедување на воздушниот простор во областа на градот Белгород во одреден временски период, како што тоа беше направено неколку пати во минатото. Украина не беше информирана за бројот на возила, маршрутите и начините на испорака на затворениците. Познато е дека затворениците се носат со воздушен, железнички и патен транспорт. Ова може да укаже на намерни дејствија на Русија насочени кон создавање закана за животот и безбедноста на затворениците“, велат тие.

Слетувањето транспортен авион во воена зона долга 30 километри не може да биде безбедно и во секој случај, двете страни мора да разговараат за тоа, бидејќи во спротивно тоа го става на ризик целиот процес на размена, велат тие.

Министерството за одбрана на Русија претходно денеска соопшти дека во воено-транспортниот авион „Иљушин 76“ што беше соборен во Белгородската област превезувале 65 украински војници кои се превезувале на размена, шест членови на екипажот и три лица кои го придружувале.

Авионот летал од аеродромот Чкаловски во близина на Москва кон Белгород, а пред падот, радарската служба на руските воздушни сили снимила лансирање на две украински противвоздушни ракети од областа на селото Липци во областа Харков.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.