Во четири украински региони за кои Кремљ тврди дека ги анектирал лани ќе се одржат претседателските избори закажани во март во Русија, соопшти денеска официјална Москва.

Централната изборна комисија соопшти дека гласањето во март ќе се одржи во Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон – региони за кои Русија тврди дека ги анектирала во 2022 година.

Русија нема целосна воена контрола над тие региони.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.