Ознака: избори
Македонија 29.02.24 | 18:07

На 249 портали, 35 радија и 37 телевизии, ќе се рекламираат партиите за време на претстојните избори

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната 84 -та седница ги усвои Регистарот на радиодифузери, печатени медиуми и електронски медиуми (интернет портали) за Избор...

Балкан 28.02.24 | 11:53

Брнабиќ: Препораките на ОДИХР укажуваат дека изборите биле фер и чесни

Српската премиерка Ана Брнабиќ за извештајот на ОДИХР на прес конференција, кажа дека тој конечно става крај на сите лаги и глупости и приказни за кражба на избори кои...

Свет 25.02.24 | 10:07

Парламентарни и локални избори во Белорусија

Во Белорусија денеска се отворени избирачките места за парламентарни и локални избори на кои граѓаните избираат 110 пратеници во Народното собрание и 12.514 советници...

Македонија 23.02.24 | 18:57

Мицкоски: Во завршна фаза е програмата за претстојните избори која ќе ја трансформира Македонија

Партискиот истражувачко аналитички центар на ВМРО-ДПМНЕ -„Љубиша Георгиевски“ и Фондацијата Конрад Аденауер во период од 23 до 25 февруари во Велес организираат тридневен...

Балкан 22.02.24 | 09:38

За два дена над 8.000 пријави за поштенско гласање на евроизборите во Грција

За само два дена откако беше отворена платформата за пријавување за поштенско гласање во Грција, до Министерството за внатрешни работи пристигнале над 8.000 барања, соопшти...

Македонија 20.02.24 | 19:44

Македонската амбасада во Тирана објави повик за увид во Избирачкиот список на Македонците во Албанија и нивно пријавување за гласање

Македонската амбасада во Тирана, објави повик за македонските државјани на територијата на Албанија, за увид во Избирачкиот список, упис во него и пријавување за гласање...

Македонија 16.02.24 | 15:46

Обвинителството отвори маил адреса каде може да пријавите кривични дела поврзани со изборите

Јавниот обвинител на Република Македонија Љупчо Коцевски денеска одржа колегиум на кој јавните обвинители во Јавното обвинителство на Република Македонија...

Македонија 16.02.24 | 09:45

Мицкоски: Сите признаваат дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на следните парламентарни избори, па дури и Владата

„ВМРО-ДПМНЕ ќе победи убедливо и секако, да ВМРО-ДПМНЕ ќе ја предводи во годините коишто следат идната македонска влада“, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

Македонија 16.02.24 | 09:42

Познати дел од претседателските кандидати, за седум дена почнува собирањето потписи

Почна одбројувањето до претседателските и до парламентарните избори. Државната изборна комисија (ДИК) ги усвои роковниците за изборните дејствија, а во јавноста почнаа...

Македонија 15.02.24 | 13:33

Радиодифузерите да го почитуваат изборниот законик

Со распишување на Претседателските и Парламентарните избори, закажани за 24 април односно 8 мај 2024 година, стапија на сила одредбите од Изборниот законик. Со ова започнува...

Македонија 15.02.24 | 11:16

Џафери на отворање градинка во Матејче, мудрува: Ова не е кампања, прочитајте го законот подобро

Претседателот на техничката Влада, Талат Џафери не чувствува потреба да коментира одлуки на политичките партии кој ќе им биде кандидат на претстојните претседателски...

Македонија 14.02.24 | 21:06

Избори 2024: Седми претседателски избори, единаесетти парламентарни избори

Претседателските избори во земјава ќе се одржат на 24 април 2024 година, додека парламентарните избори две недели подоцна на 8 мај, кога би се одржал и вториот круг од претседателските...

Македонија 14.02.24 | 17:57

Распишани претседателските и парламентарните избори 2024

Претседателот на Собранието Јован Митрески попладнево ги распиша претседателските и парламентарните избори 2024. Првиот круг од претседателските избори се закажани...

Македонија 12.02.24 | 14:00

Аналитичарот Пекевски најавува голема победа на ВМРО-ДПМНЕ: Убеден сум дека Мицкоски ќе освои над 61 пратеник

За аналитичарот Синиша Пекевски, нема дилема дека ВМРО-ДПМНЕ ќе однесе голема победа на парламентарните избори. Според неговите прогнози, најголемата опозициска партија...

Македонија 11.02.24 | 15:05

Мицкоски: Во ВМРО-ДПМНЕ се мери рејтингот на тројца за претседателски кандидат, но огласот е отворен за сите

Мицкоски најави дека утре ќе имаат конститутивна седница на Републичкиот изборен штаб, а во однос на прашањето за претседателски кандидат, Мицкоски вели дека се уште...

Македонија 11.02.24 | 14:43

Утре ќе имаме конститутивна седница на Републичкиот изборен штаб, најави Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека во моментов постои оглас за избор на кандидат за претседател на државата на кој може да се пријави секој...

Македонија 11.02.24 | 14:04

Николоски: Се уште не сме разговарале за коалицирање пред претстојните избори

Очекувам изборна кампања во која ќе зборуваме за она што се случуваше, но и за иднината. Дали кампањата ќе биде фер, не зависи само од нас, изјави потпретседателот на...

Вести 06.02.24 | 10:26

Митрески: На 14 февруари ќе ги распишам претседателските и парламентарните избори

Станува збор за почитување на Уставот и уставните рокови предвидени за одржување на избори, зашто станува збор за редовни парламентарни избори кои се случуваат првпат...

Македонија 05.02.24 | 21:31

Митрески ќе ги распише претседателските и парламентарни избори на 14 февруари

Претседателот на Собранието, Јован Митрески вечерва соопшти дека претседателските избори ќе ги распише на 14 февруари. Посочи дека планира на истиот ден да ги распише...

Македонија 02.02.24 | 11:38

Агелер: Има доста гласачи кои се откажале и не сакаат да гласаат, но тоа не е вистинскиот одговор

Гласачите мора да бараат од кандидатите детални планови за иднината и гласачите откако ќе се информираат, треба да гласаат. Мора да гласаат и да го изберат кандидатот...