Ознака: избори
Свет 21.09.20 | 18:43

Американка му се закани на сопругот дека ќе го напушти ако не гласа за Џо Бајден

Една жена од Тексас вели дека толку ѝ е преку глава од поддршката на нејзиниот сопруг на претседателот Доналд Трамп што ќе го напушти ако тој не гласа за ривалот, демократот...

Свет 19.09.20 | 09:15

ОБСЕ испраќа само 30 набљудувачи на изборите во САД

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) соопшти дека драстично го намалила бројот на набљудувачи кои ќе ги следат претседателските избори во САД поради...

Балкан 30.08.20 | 23:41

Ѓукановиќ загуби: Опозицијата има мнозинство по 88,8 % обработени гласови

Првите проекции на мандатите на 88,8 обработените примероци покажуваат дека ДПС има 29 мандати, коалицијата „За иднината на Црна Гора“ 28, „Мирот е нашата нација“ 10 мандати,...

Балкан 30.08.20 | 22:13

Мило Ѓукановиќ со тесно водство на изборите во Црна Гора

Според првичните проценки од парламентарните избори во Црна Гора, од обработени 58% од гласовите Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ освоила 34,4...

Балкан 30.08.20 | 21:55

Рекордна излезност на изборите во Црна Гора

Гласачките места во Црна Гора беа затворени во 20 часот, а право на глас на парламентарните избори имаа 540.026 граѓани. Центарот за мониторинг и истражување објави дека...

Балкан 30.08.20 | 12:13

Во Црна Гора до 11 часот гласале 35,4 проценти од избирачите

На денешните парламентарните избори во Црна Гора до 11 часот гласале вкупно 35,4 проценти од избирачите, објави Центарот за мониторинг и истражување. Споредбено со изборите...

Балкан 30.08.20 | 09:28

Отворени избирачките места во Црна Гора, над половина милион граѓани имаат право на глас

Избирачките места за парламентарните избори во Црна Гора и локалните избори во Будва, Котор, Тиват, Андријевица и Гусиње беа отворени утрово во 7 часот, а граѓаните ќе...

Балкан 29.08.20 | 22:43

Предупредување од амбасадата на САД во Црна Гора за денот на изборите

Амбасадата на Соединетите држави во Подгорица ги предупреди државјаните на САД во Црна Гора на можноста од масовни собири утре, на денот на изборите и им предложи на...

Балкан 27.08.20 | 13:09

На денот на изборите во Црна Гора планирани нереди, велат од полицијата

Директорот на црногорската Управа на полицијата, Веселин Вељовиќ тврди дека располагаат со оперативни податоци дека поединци и групи планираат предизвикување инциденти...

Балкан 27.08.20 | 12:57

Мета ги повика Албанците во Црна Гора да учествуваат на неделните избори

Албанскиот претседател Илир Мета преку видео порака на социјалните мрежи ги повика Албанците на Црна Гора да ја искористат историската можност со масовно учество на...

Балкан 26.08.20 | 16:17

Вулин за подрршката на Тачи и Рама за Ѓукановиќ: Ги цртаат границите на голема Албанија

Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин оценува дека кога премиерот на Албанија и „претседателот на Косово го поддржуваат Мило Вукановиќ и ДПС на парламентарните...

Свет 25.08.20 | 12:50

Фајненшл тајмс: Продажбата на оружје и муниција во САД порасна пред изборите

„Фајненшл тајмс“ известува за огромно зголемување на малопродажната побарувачка и бележи профит за американските производители на оружје и муниција. Акциите на производителите...

Свет 24.08.20 | 19:22

Трамп и официјално републикански кандидат на претседателските избори во САД

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно е номиниран за републикански кандидат на претседателските избори на 3 ноември на кој ќе му се спротистави демократот...

Свет 19.08.20 | 11:49

Гласачите за Бајден повеќе се против Трамп, отколку што се за Бајден

Педесет и осум отсто од регистрираните гласачи кои го поддржуваат Џо Бајден на претстојните претседателски избори велат дека нивниот мотив е повеќе да гласаат против...

Свет 17.08.20 | 20:43

Државната изборна комисија во Белорусија ги потврди резултатите од изборите

Нема причина претседателските избори во Белорусија да ги прогласиме за неважечки врз основа на резултатите од пребројувањето на гласовите на некои избирачки места,...

Свет 13.08.20 | 20:30

Полицијата во Минск ги затвори приодите кон централниот Плоштад на независност

Полицијата во Минск ги затвори приодите кон централниот Плоштад на независност, каде се наоѓаат владината зграда и зградата на Централната изборна комисија, јави ТАСС. Полициските...

Свет 11.08.20 | 10:13

Избори во Белорусија: Опозицискиот лидер Тихановска е „на безбедно“ во Литванија

Лидерот на белоруската опозиција, Светлана Тихановска се пресели во Литванија од Белорусија, откако на претседателските избори загуби oд актуелниот претседател Александар...

Свет 10.08.20 | 16:54

Изборна кражба во Белорусија: Жена се симнува од избирачко место со вреќа со гласачки ливчиња

По објавувањето на резултатите од претседателските избори во Белорусија, на кои победи Александар Лукашенко со што го освои шестиот мандат, на социјалните мрежи се...

Македонија 04.08.20 | 12:42

Брзи избори-крајни рокови: Дали и Пендаровски ќе го чека последниот ден да додели мандат или ќе ги повика лидерите на средба?

СДСМ на чело со Зоран Заев бараа да се спроведат брзи избори за да може државата да се справи со корона вирусот и можниот втор бран.Брзи избори се случија, но наместо...

Македонија 30.07.20 | 23:28

Мицкоски: Ако никој не успее да формира влада, не ја исклучувам можноста за нови предвремени парламентарни избори наесен

Со промените очекувам партијата да функционира без разлика дали ќе ја предводиме идната влада или ќе бидеме во опозиција.За ВМРО-ДПМНЕ е потребно да извојува победа...