Руското Министерство за одбрана соопшти дека украинските сили гранатирале цели во украинскиот јужен регион Херсон.

Во соопштението се наведува дека украинските сили гранатирале училиште, градинка и гробиштата во селата Киселивка и Широка Баклка, во Керсон.

Украинските власти сè уште не одговориле на обвинувањата од Москва.

Градот Керсон е заземен од руската армија, а постојаната контрола ќе ги зголеми способностите на Русија за напредување кон северна и западна Украина и ќе ја подобри безбедноста на руската контрола над Крим.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.