Бројот на жртви на фронтот во Украина се ближи до 500.000 руски и украински војници. Американски официјални лица за „Њујорк тајмс“ рекоа дека станува збор за значителен пораст на бројот на загинати во 2023 година како резултат на интензивните борби на истокот на земјата.

Руските загуби се ближат до бројката од 300.000, меѓу кои и 120.000 кои загинале во борбите. Украина, наводно, има 70.000 загинати и меѓу 100.000 и 120.000 ранети. Големиот број на жртви на двете страни е последица на жестоките борби во близина на Бахмут.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.