Шефот на регионалната воена управа на Днепропетровск, Валентин Резниченко, објави дека руските сили во текот на ноќта извршиле неколку ракетни напади врз областа Дњепропетровск.

Немирна ноќ и немирно утро. Имаме неколку „пристигнувања“. Сериозно уништување – напиша Резниченко на Телеграм.

Тој додаде дека спасувачите ги расчистуваат урнатините и трагаат по луѓе, пренесува „Укринформ“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.