Кинескиот претседател Си Џинпинг  го угости неговиот руски колега Владимир Путин во резиденцијата Жонгнанхаи во Пекинг на неформална средба зад затворени врати.
Двајцата прошетаа во парк и пиеја традиционален кинески чај.

Интересно е тоа што Путин пиеше чај од шолја што му ја послужија наместо од термос што секаде го носи, што доволно говори за довербата меѓу двајцата лидери.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.