Израелските одбранбени сили (ИДФ) ги извлекоа телата на тројца заложници, меѓу кои и на уметничката и модел Шани Лук, од Појасот Газа.

Израелската војска, која ги пронашла и телата на Ицак Гелерентер и Амит Бускила, соопшти дека телата биле пронајдени за време на ноќна операција спроведена заедно со Шин Бет, израелската разузнавачка агенција, иако не споделија детали за тоа каде се пронајдени телата.

Сите три лица присуствуваа на фестивал во близина на Кибуц Реим на 7 октомври, едно од првите места нападнати од Хамас за време на инвазијата на Израел.

Даниел Хагари, портпарол на ИД, рече дека нивните семејства биле известени за нивната смрт, која била потврдена по формалната идентификација.

Сликите на Шани (22) станаа насловни страници низ светот откако се појавија видеа од Хамас како парадира со нејзиното делумно голо тело во задниот дел од камионот на 7 октомври.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.