Рускиот претседател Владимир Путин денеска полета со модернизиран стратешки бомбардер Ту-160М кој може да носи нуклеарно оружје, што веројатно на Запад ќе се толкува како јасен потсетник за нуклеарните способности на Москва.

Џиновските летала со ротациони крила, кодирани од НАТО „Blackjacks“, се модернизирана верзија на бомбардерот од времето на Студената војна што поранешниот Советски Сојуз би го распоредил во случај на нуклеарна војна за да испорача оружје со долг дострел.

Државната телевизија го прикажа Путин како се спушта по скалата од авионот по летот и им кажува на новинарите дека тоа е сигурен и модернизиран авион што може да го прифатат руските воздухопловни сили.

„Тоа е нова машина, многу работи се нови. Полесно е да се контролира. Доверлив е“, рече Путин.

Некои руски и американски дипломати велат дека не можат да се сетат кога односите меѓу двете најголеми нуклеарни сили во светот биле толку лоши, вклучително и за време на кубанската ракетна криза во 1962 година.

Државната телевизија го прикажа џиновскиот авион, кој Русија го носи прекарот „Белиот лебед“, како полетува и слетува на пистата што и припаѓа на фабрика во Казањ што го произведува модернизираниот суперсоничен авион, а дописникот Павел Зарубин возбудено го нарече „уникатен настан“.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека патеката на летот на авионот е воена тајна. Летот со Путин траел 30 минути, пренесоа руските новински агенции. Ту-160М, кој има четиричлен екипаж, може да носи 12 крстосувачки ракети или 12 нуклеарни ракети со краток дострел, додека може да прелета 12.000 километри без да застане за полнење гориво.

Руската нуклеарна доктрина наложува употреба на нуклеарно оружје во случај на „закана за постоењето на државата“. Поранешниот претседател Дмитриј Медведев, сега заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, постојано предупредуваше на ризикот од нуклеарен конфликт со Западот откако Москва ја започна својата инвазија на Украина во 2022 година.

Путин, кој е врховен командант на руските вооружени сили, во октомври изјави дека постоењето на руската држава не е загрозено и дека „ниту еден човек со здрав ум и чиста меморија не би помислил да користи нуклеарно оружје против Русија“.

Путин (71) летал со стара верзија на авионот Ту-160 во 2005 година за време на вежба. Според договорот потпишан во 2018 година, 10 модернизирани нуклеарни бомбардери Ту-160М треба да бидат испорачани на руските воздухопловни сили до 2027 година по цена од 15 милијарди рубљи (163 милиони долари).

Туполев, производителот на авионот, вели дека модернизираната верзија е за 60 проценти поефикасна од постарата верзија со значителни подобрувања во вооружувањето, навигацијата и авиониката.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.