Руската војска се обидува да ги „растегне украинските сили“ со интензивирање на нападите долж линијата на фронтот, тврди Министерството за одбрана на Велика Британија.

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај наведува дека руските сили ги интензивирале нападите преку линијата на фронтот со надеж дека ќе ја турнат Украина до „точка на прекин“. Тие додаваат дека руските копнени сили ги засилиле нападите и кај селото Роботин.

– Руските копнени сили продолжија и многу веројатно ги интензивираа копнените напади на оската Роботин во јужна Украина, која Украина ја врати за време на контраофанзивата во летото 2023 година. Руските сили ги засилија нападите на неколку точки на фронтот во текот на изминатата недела со намера да се протегаат украинските сили – стои во извештајот.

Тековната руска офанзива во регионите Харков и Луганск во источна Украина „вклучува напади по четири паралелни оски“ кои „заедно најверојатно би создале оперативно значајни придобивки.

Руската западна група на сили неодамна ги интензивираше операциите долж линијата Купјанск-Сватов-Кремина и е фокусирана на четири правци на напредување. Руските сили во моментов спроведуваат офанзивни операции североисточно од Купјанск, северозападно од Сват, југозападно од Сват и западно од Кремина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.