Египетскиот и рускиот претседател Абдел Фатах ал Сиси и Владимир Путин денеска во телефонски разговор се согласија да продолжат со напорите за постигнување прекин на огнот во конфликтот меѓу Израел и Хамас.

Портпаролот на египетскиот претседател, Ахмед Фахми изјави дека разговорот бил фокусиран на ситуацијата во регионот, особено во Појасот Газа, пренесоа руските медиуми.

Тие разговарале и за испорака на хуманитарна помош и се согласиле да продолжат да работат за воспоставување прекин на огнот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.