Демонстрантите денеска фрлија два тона ѓубриво пред домот на рускиот амбасадор во Полска, по повод одбележувањето на втората годишнина од руската инвазија на Украина.

Активисти поставија руско знаме извалкано со крв со буквата „З“ на куп ѓубриво и залепија знак на кој пишува „Русија – оди..не! Не те сакаме во ЕУ! Замини!“, според до сликите од протестот во Констанцин-Језиорна, на кои видеото на Ројтерс. Амбасадорот живее во тој град во близина на Варшава.

На друго место во Варшава, во 6 часот, демонстрантите испуштаа сирени, истрели и експлозии пред зградата во која живеат руски дипломати.

„Сакавме јасен знак за полските власти и Европската унија. Крајно време е да ги протераме руските дипломати од нашата земја“, рече демонстрантот Доминик.

Руската амбасада во Варшава не одговори на барањето за коментар испратено преку е-пошта. За разлика од балтичките земји кои ги протераа руските амбасадори, Полска сè уште не, иако протера некои руски дипломати.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.