Локалната полиција заплени 840 килограми кокаин пронајдени во гајби со банани во супермаркети во два града во Чешка.

Вредноста на дрогата се проценува на 81 милион евра, соопшти вчера чешката полиција.

Вработените во супермаркетот во градовите Јичин и Рихнов над Књежној ја известиле полицијата откако пронашле сомнителна содржина во кутиите.

Полицијата соопшти дека пребарала и други места каде биле испорачани кутии од истата пратка.

Локалните медиуми јавија дека бананите пристигнале во Чешка од Колумбија.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.