Во водата што се излева од браната Нова Каховка пловат мини, предупреди украинската државна служба за вонредни состојби.

– Во никој случај не им приоѓајте на експлозивните предмети и не ги допирајте, предупреди службата.

Се очекува нивото на водата да продолжи да расте во следните 24 часа.

Повеќе од 1.300 луѓе се евакуирани од регионот, соопшти украинската државна служба за вонредни состојби.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.