Три месеци пред диверзантите да го бомбардираат гасоводот Северен тек, администрацијата на Бајден дознала од близок сојузник дека украинската војска планирала таен напад на мрежата на подводни гасоводи, користејќи мал тим нуркачи кои директно се пријавиле на главниот командант на вооружените сили на Украина, пишува Вашингтон пост.

Деталите за планот, кои претходно не беа откриени, беа собрани во извештај од разузнавање на европска држава и споделени со ЦИА во јуни 2022 година. Се споменуваат најдеталните докази кои ја поврзуваат украинската влада со можен напад на Северен поток во Балтичкото Море, кој американските и западните власти го нарекоа дрзок и опасен чин на саботажа на енергетската инфраструктура на Европа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.