Поројниот дожд синоќа предизвика поплави во јужна Австрија, јави ДПА. На места имаше одрони од кал и „лавини“ од отпад. Нема информации за повредени лица.

Локалните власти денеска известија дека патиштата кон некои села во јужната сојузна држава Корушка се пресечени. Посебно е погодена областа Фолкермаркт, во близина на границата со Словенија.

Властите ги повикаа граѓаните да не возат во областа освен ако е апсолутно неопходно. Армијата се вклучи во надминување на последиците од елементарната непогода.

Жителите на Сент Пол, Корушка, во долината на алпската Лавант, добија инструкции да се преселат на горните катови на зградите и да избегнуваат да влегуваат во подрумите и да преминуваат мостови.

Според најголемата асоцијација на возачи на возила во земјата, Австрискиот клуб за автомобили, мотоцикли и туристи, многу контролни пунктови на границата со Словенија, вклучително и на преминот Лоибл, се затворени поради екстремните временски услови, а сообраќајот се пренасочува низ планината тунел Караванкен.

Во другите делови на Австрија изминатите 24 часа се измерени 70 литри дожд на метар квадратен.

Пожарникарите испумпуваат вода и ги расчистуваат соборените дрвја од поплавите. Според податоците на снабдувачот со електрична енергија „Енерџи Штајермарк“, утрово без струја останале околу четири илјади домаќинства.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.