По минатогодишните немири и поради тензиите во заедницата поради војната во Газа, берлинската полиција планира голема операција за новогодишната ноќ.

Тоа е најголемата полициска операција на новогодишната ноќ во последните децении, изјави за ДПА, комесарката на полицијата во Берлин, Барбара Словик.

Според неа, ова главно се должи на конфликтот на Блискиот Исток, што ја прави оперативната ситуација многу попредизвикувачка и сложена.

Минатата година, покрај вообичаениот огномет на улиците, имаше и многу фрлени петарди и други напади врз полицајци, пожарникари и болничари во некои населби на Берлин и други поголеми градови.

Словик најави дека 2.000 до 2.500 берлински полицајци и поддршка од покраините Саксонија, Саксонија-Анхалт како и федералната полиција ќе бидат распоредени на новогодишната ноќ.

Истовремено ќе се зголеми бројот на патролни возила од вообичаените 150 во текот на ноќта на 220.

Покрај тоа, 500 федерални полицајци ќе бидат распоредени на градските приградски железнички станици и на други оддалечени железнички станици.

Една од причините за значителното зголемување на бројот на полицајците се настаните од минатата новогодишна ноќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.