Абдесалим Л., кој синоќа во терористички напад во Брисел уби двајца шведски навивачи и рани трет, почина во болница како последица на утринската престрелка со белгиската полиција во областа Скарбек.

Тој бил застрелан во градниот кош и бил пренесен на одделението за интензивна нега.
Белгискиот сојузен обвинител претходно изјави дека имаат „цврста претпоставка“ дека лицето застрелано утрово од полицијата е Абдесалем Л., по потекло од Тунис, кој е осомничен за нападот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.