Ознака: брисел
Македонија 07.09.21 | 18:29

Владимир Ѓорчев во Брисел на средба со претседателот на ЕПП Доналд Туск

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев учествува во работата на политичкото собрание на ЕПП во Брисел. Ѓорчев оствари средба и разговор со претседателот...

Свет 12.07.21 | 17:15

Брисел: Третина од позитивните на Ковид-19 се луѓе вратени од одмор во странство

Белгискиот главен град повторно се соочува со огромен раст на новозаразени од Ковид-19 и покрај доброто темпо на вакцинација, голем дел од нив се лица вратени од одмор...

Свет 08.07.21 | 19:24

Евакуирани три терминали од бриселскиот аеродром „Завентем“ по откриен сомнителен багаж

Три терминали на белгискиот национален аеродром „Завентем“ попладнево беа евакуирани откако полицијата откри сомнителен багаж. Белгиските медиуми наведуваат дека...

Македонија 07.07.21 | 14:26

Мицкоски: Во Брисел барав од пријателите да застанат зад Македонија и конечно да ги почнеме преговорите со ЕУ

Претседателот на најголемата партија во Македнија – ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „Вечер Прес“ околу проширувањето на Европската Унија и неговата...

Македонија 02.07.21 | 17:07

Заев: Брисел треба чесно да се соочи со ситуацијата за натомошно проширување на Унијата со земјите од Западен Балкан

Отворањето на пристапните преговори за членство во ЕУ останува наш стратешки приоритет и потенцирам, она што верувам е јасно и за Брисел дека билатерателните прашања...

Свет 01.07.21 | 10:35

Стигматизацијата не е решение: Брисел отвора безбеден локал за зависници на дроги

До крајот на оваа година, градот Брисел планира да обезбеди сигурно место за корисниците на дрога. Идејата на градоначалникот, Филип Клоз, доаѓа од неговиот став дека...

Македонија 01.07.21 | 10:35

Мицкоски побара поддршка за Македонија, а Брисел и ЕПП гледаат сериозна надеж во ВМРО-ДПМНЕ

Бројни средби со високи претставници од европските институции и претставници од ЕУ остварија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потпретседателот на партијата...

Македонија 29.06.21 | 22:06

Николоски од Брисел: Овде сите знаат дека сме Македонци и зборуваме македонски јазик

-Овде во Брисел сите знаат дека ние сме Македонци и зборуваме македонски јазик, може Бугарија колку сака да не го признава тоа и да блокира, може Заев колку сака да ги...

Македонија 29.06.21 | 16:39

Мицкоски: Од Рангел, Мекалистер и Туск побарав да помогнат Македонија да го добие заслужениот почеток на преговорите за членство во ЕУ

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ во Брисел зборувал и побарал од соговорниците, од луѓето кои се дел Европската народна партија како што е Рангел, Мекалистер...

Македонија 29.06.21 | 16:20

Мицкоски: Премногу долго Македонија е заглавена во европската чекална

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на политичкото собрание на Европската народна партија оствари повеќе средби, со претседателот Пауло Рангел којшто...

Македонија 28.06.21 | 13:41

Мицкоски на средба со европратеникот Кампоменоси: Во Брисел сме за да побараме одблокирање на Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски,...

Македонија 28.06.21 | 10:56

Мицкоски ја започна посетата во Брисел, средби со европски лидери и учество во ЕПП

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од денеска па во наредните два дена, заедно со потпретседателот на ВМРО ДПМНЕ Александар Николоски и секретарот за меѓународна...

Балкан 15.06.21 | 10:37

Во Брисел на заедничка маса ќе седнат Албин Курти и Александар Вучиќ

Во Брисел на заедничка маса ќе седнат премиерот на Косово, Албин Курти и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Средбата е во рамки на дијалогот меѓу Белград и Приштина,...

Македонија 14.06.21 | 22:35

Заев се сретна со Бајден, го покани да ја посети Македонија

Премиерот Зоран Заев за МИА откри дека попладнево на маргините на самитот на НАТО се сретна со американскиот претседател, Џозеф Бајден, за кого ова беше прва лидерска...

Македонија 14.06.21 | 19:50

Заев се сретна со Радев во Брисел, а оваа недела заминува во посета на Софија

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев, денеска, во завршницата на Самитот на НАТО во Брисел оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен...

Македонија 14.06.21 | 17:56

Изјава на Заев од Брисел по Самитот на НАТО

Изјава на премиерот Зоран Заев од Брисел по Самитот на НАТО.

Македонија 14.06.21 | 17:34

Почна самитот на НАТО во Брисел, Македонија првпат како полноправна членка

Лидерите на земјите членки на НАТО се собраа на самитот во Брисел – Македонија  првпат седна на столчето како полноправна членка на Алијансата. Земјата е посветена...

Македонија 14.06.21 | 09:31

Прво учество на Македонија како полноправна членка на НАТО на денешниот Самит во Брисел

Во Брисел денеска се одржува Самит на НАТО, на кој Македонија ќе ја претставува премиерот Зоран Заев. Ова е прва средба на шефовите на држави или влади на членките на...

Музика 22.05.21 | 20:48

Брисел именуваше метро станица во чест на кралицата на ромската музика, а Скопје ја заборави Есма Реџепова

Додека Брисел и оддава чест на кралицата на ромската музика – Есма Реџепова, по што именуваше метро станица со нејзиното име на Денот на Европа за нејзиниот придонес...

Здравје 21.05.21 | 18:06

Сопруга на словенечки дипломат почина во Брисел по вакцинацијата

Словенечкиот институт за јавно здравје (НИЈЗ), во соработка со белгиските здравствени власти, ја истражува смртта на сопругата на еден словенечки дипломат во Брисел,...