Лоренс Фаусет, вториот човек на кој му беше извршена трансплантација на генетски модифицирано свинско срце, почина шест недели по експерименталната процедура.

Медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд, каде што е спроведена експерименталната процедура, објави дека во последните денови срцето почнало да покажува знаци на отфрлање, пренесува загрепски „N1“.

Последната желба беше максимално да го искористиме она што го научивме од ова искуство, за другите да добијат шанса за ново срце кога човечкиот орган не е достапен. Потоа на тимот од лекари и медицински сестри собран околу него му кажа дека не сака сите нас. Неизмерно ќе ни недостига, изјави Бартли Грифит од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Мериленд, кој ја изврши експерименталната операција.

Лоренс Фаусет (58) првпат беше примен во болница на 14 септември откако претрпе срцева слабост, а шест дена подоцна беше подложен на експериментална трансплантација.

„Единствената вистинска надеж што ми остана е да одам со свинско срце, ксенотрансплантација“, рече Фаусет во болницата во интерно интервју неколку дена пред операцијата.

„Немаме никакви очекувања освен што се надеваме дека ќе поминеме повеќе време заедно“, изјави тогаш неговата сопруга Ен Фаусет.

Во неделите по трансплантацијата, лекарите известија дека тој постигнал значителен напредок, вклучително и учество во физикална терапија и поминување време со своето семејство. Еден месец по операцијата, лекарите рекоа дека веруваат дека неговото срце работи одлично и дека ги повлекле сите лекови за срце.

Во моментов, немаме докази за инфекција или докази за отфрлање“, рече тогаш Грифит.

Фаусет беше третиран со експериментален третман со антитела за дополнително да се спречи отфрлање на органот. Сепак, ова е „најзначајниот предизвик во традиционалните трансплантации кои вклучуваат човечки органи“, велат од болницата.

По смртта на нејзиниот сопруг, Ен им се заблагодари на сите вклучени во грижата за нејзиниот сопруг. „Лари го започна ова патување со отворен ум и целосна доверба во д-р Грифит и неговиот тим. Знаеше дека неговото време со нас е кратко и дека ова е неговата последна шанса да направи нешто за другите“, рече таа.

Според официјалните податоци, повеќе од 113.000 луѓе се на списокот за трансплантација на органи во САД, вклучувајќи повеќе од 3.300 луѓе на кои им треба срце. Групата „Donate Life America“ вели дека 17 луѓе умираат секој ден чекајќи донатор.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.