Ознака: срце
Здравје 22.09.22 | 18:00

Извршена уште една трансплантација: 46-годишен пациент со тешка срцева болест доби срце од починат донор

Денеска на Клиниката за кардиохирургија била извршена трансплантација на срце од починат донор. Освен трансплантацијата на срце, на Клиниката за урологија се прават...

Здравје 31.08.22 | 10:29

На Клиника во Брисел првпат извршена интервенција со катетер врз трилистниот залисток на срцето

Во Универзитетските клиники Сен Лук во Брисел за првпат е извршена интервенција со катетер врз трилистниот залисток на срцето, јавува дописничката на МИА од Брисел. Ова...

Здравје 12.08.22 | 21:41

Дури и „поблагата“ инфекција на Ковид-19 може да го зголеми ризикот од опасни болести неколку месеци по инфекцијата

Новото истражување објавено во магазинот „Природа“ укажува на опасностите што дури и блага инфекција со коронавирусот може да ни ги донесе и една година по инфекцијата. Студијата...

Здравје 09.03.22 | 17:30

Почина човекот на кого му беше трансплатирано срце од свиња

Првиот човек на кој му беше пресадено срце од свиња почина два месеци по револуционерниот експеримент, соопшти денеска болницата во Мериленд, чии експерти ја извршиле...

Здравје 26.01.22 | 13:22

Болница во Бостон одбила да му пресади срце на пациент бидејќи не бил вакциниран против ковид

Болница во американскиот град Бостон одбива да му пресади срце на пациент зашто не е вакциниран против ковид-19. На 31-годишниот Ди Џеј Фергусон му е неопходно ново срце,...

Здравје 11.01.22 | 10:49

Првпат во историјата срце од свиња пресадено на маж

За првпат во историјата на маж му е пресадено свинско срце! Операцијата се случила во болница во Балтимор, Мериленд. Пациентот кој доби трансплантација на срце од генетски...

Македонија 03.01.22 | 16:37

Виновна му е опозицијата: Османи упорен да протне во ОБСЕ дипломати кои не ги исполнуваат критериумите

Министерот за надворешни работи Бујар Османи e упорен да протне дипломати по мерка за претседавањето на Македонија со ОБСЕ во 2023 година. Откако сакаа срцето на потенцијалниот...

Астро 31.12.21 | 15:08

Љубовен хороскоп за 2022 година: Знаците Лав, Девица, Вага и Скорпија треба да го слушаат гласот на своето срце

ЛАВ Лавовите од 2022 година ќе бидат вистински заштитени кога станува збор за љубовта. Ѕвездите ќе го преземат љубовниот аспект од животот на Лавот под своја целосна контрола,...

Македонија 27.12.21 | 15:13

МНР сака да поставува дипломати кои со срцето ќе припаѓаат онаму каде ќе ги пратат за да не можат да бидат вратени по промената на власта

Нов скандал во најава. Група пратеници доставија измени на Законот за надворешни работи во делот на испраќање на дипломати во конзуларните претставништва.  Во измените...

Здравје 05.11.21 | 13:38

Три вида на вежби кои го одржуваат срцето здраво

Голем број луѓе кои редовно вежбаат размислуваат само за изгледот на нивното тело, но често забораваат на еден исклучително важен мускул – срцето. Постојат три вида...

Здравје 04.08.21 | 14:20

Практикувајте ги овие вежби за да имате здраво срце

Повеќето луѓе кои вежбаат размислуваат за самото свое тело, но често забораваат на еден исклучително важен мускул – срцето. Следат три стила на вежбање кои го одржуваат...

Здравје 05.07.21 | 22:39

Оваа храна го зголемува ризикот од срцев удар: Експертите ве советуваат итно да престанете да ја јадете

Срцето е најважниот орган што работи дури и кога спиеме, па затоа е важно да се грижиме за него. Неправилната диета се наведува како најголем предизвикувач за многу срцеви...

Македонија 05.07.21 | 13:43

Два дена по извршената трансплантацијата, почина пациентот на кој му беше пресадено срце

Два дена откако беше извршена трансплантацијата на срцe, починал последниот пациент кај кого беше изведена ваква операција, јавува Телма. Неговите блиски за телевизијата...

Фудбал 17.06.21 | 10:28

На Ериксен ќе му биде вграден имплант кој ќе му помогне срцето да работи нормално

Репрезентацијата на Данска на социјалните мрежи објави нови детали за здравствената состојба на Кристијан Ериксен. Според објавата на Ериксен ќе му биде вграден уред...

Здравје 01.06.21 | 20:01

Филипче: Пациентката врз која беше извршена трансплантацијата на срце најпрво се исплаши и ја одби операцијата

„Оваа пациентка која сега се трансплантираше беше на првото место на листата на трансплантација и претходниот период, меѓутоа се исплаши и одби“, изјави вечерва министерот...

Здравје 31.05.21 | 15:11

Пациентката на која вчера и беше трансплантирано срце е во стабилна состојба

Пациентката на која вчера и беше трансплантирано срце е стабилна. Вчера имаше неколку ревизии, имаше некои мали крварења после што се најдоа некои технички извори на...

Здравје 17.05.21 | 20:32

10 загрижувачки знаци дека срцето ви е слабо и може да откаже во секој миг

Според д-р Дејвид Мајдалан, од клиниката во Кливленд, постојат јасни симптоми на лошо срце, на кои треба да се обрне внимание. Ако ги приметите, задолжително јавете се...

Здравје 21.03.21 | 10:09

Пред смртта имале абнормални аритмии: Починати од Ковид-19 го имале вирусот во срцето

Три четвртини од починатите од коронавирус го имале вирусот во срцето, покажува најновото истражување на срцевото ткиво. Како што објави американскиот магазин Сајенс...

Филм 28.02.21 | 08:32

Актерот Зијах Соколовиќ хоспитализиран

Актерот Зојах Соколовиќ бил хоспитализиран во Универзитетскиот клинички центар во Бања Лука поради здравствени проблеми. Станува збор за проблеми со срцето, соопшти...

Калеидоскоп 17.11.20 | 14:23

Бил мртов 4 минути: На планинар срцето престанало да му чука, а потоа ги отворил очите

Мајкл Напински, кој се изгубил поради смрзнување во американскиот Национален парк Маунт Рејнер, се вратил во живот откако срцето престанало да му работи и не чукало...