Ознака: срце
Здравје 27.12.23 | 14:18

Тројца пациенти добија здрави органи и шанса за нов живот, направена уште една трансплантација на срце и бубрези од починат донор

Направена е уште една трансплантација на срце и бубрези во земјава, соопшти Министерството за здравство. Благодарение на хуманоста на едно семејство кое и покрај болката...

Свет 01.11.23 | 15:00

Почина и второто лице кое имаше трансплантација на свинско срце

Лоренс Фаусет, вториот човек на кој му беше извршена трансплантација на генетски модифицирано свинско срце, почина шест недели по експерименталната процедура. Медицинскиот...

Свет 13.03.23 | 18:27

Докторите во шок: Срцето му е од десна страна, органите спротивно, млад Албанец е медицински феномен

Во болница во Лондон, кај 29-годишен Албанец, кој се пожалил на здравствени проблеми, при преглед е откриено дека неговото срце е на десната страна, а и другите органи...

Здравје 22.09.22 | 18:00

Извршена уште една трансплантација: 46-годишен пациент со тешка срцева болест доби срце од починат донор

Денеска на Клиниката за кардиохирургија била извршена трансплантација на срце од починат донор. Освен трансплантацијата на срце, на Клиниката за урологија се прават...

Здравје 31.08.22 | 10:29

На Клиника во Брисел првпат извршена интервенција со катетер врз трилистниот залисток на срцето

Во Универзитетските клиники Сен Лук во Брисел за првпат е извршена интервенција со катетер врз трилистниот залисток на срцето, јавува дописничката на МИА од Брисел. Ова...

Здравје 12.08.22 | 21:41

Дури и „поблагата“ инфекција на Ковид-19 може да го зголеми ризикот од опасни болести неколку месеци по инфекцијата

Новото истражување објавено во магазинот „Природа“ укажува на опасностите што дури и блага инфекција со коронавирусот може да ни ги донесе и една година по инфекцијата. Студијата...

Здравје 09.03.22 | 17:30

Почина човекот на кого му беше трансплатирано срце од свиња

Првиот човек на кој му беше пресадено срце од свиња почина два месеци по револуционерниот експеримент, соопшти денеска болницата во Мериленд, чии експерти ја извршиле...

Здравје 26.01.22 | 13:22

Болница во Бостон одбила да му пресади срце на пациент бидејќи не бил вакциниран против ковид

Болница во американскиот град Бостон одбива да му пресади срце на пациент зашто не е вакциниран против ковид-19. На 31-годишниот Ди Џеј Фергусон му е неопходно ново срце,...

Здравје 11.01.22 | 10:49

Првпат во историјата срце од свиња пресадено на маж

За првпат во историјата на маж му е пресадено свинско срце! Операцијата се случила во болница во Балтимор, Мериленд. Пациентот кој доби трансплантација на срце од генетски...

Македонија 03.01.22 | 16:37

Виновна му е опозицијата: Османи упорен да протне во ОБСЕ дипломати кои не ги исполнуваат критериумите

Министерот за надворешни работи Бујар Османи e упорен да протне дипломати по мерка за претседавањето на Македонија со ОБСЕ во 2023 година. Откако сакаа срцето на потенцијалниот...