Ознака: трансплантација
Здравје 06.10.21 | 12:28

Млада пациентка со мозочна смрт ќе биде шестиот починат донор на органи во Македонија

Денеска во раните утрински часови започаа координативни состаноци за подготовка за отпочнување на шестата по ред трансплантација од починат донор, соопшти министерот...

Здравје 07.09.21 | 16:04

На ТОАРИЛУЦ направена втората трансплантација: Штипјанка доби коскено ткиво од починат донор

Утрово е направена втората трансплантација на коскено ткиво од починат донор на Клиниката за ТОАРИЛУЦ, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тимот на д-р Александар...

Здравје 01.09.21 | 10:03

22-годишно момче доби бубрег од 28-годишен починат пациент со ретка крвна група, во тек е нова трансплантација на Клиниката за урологија

Утрово во осум часот на Клиниката за урологија по раководство на д-р Сашо Дохчев, започна трансплантацијата на бубрег, откако доцна ноќеска беше направена експлатацијата...

Македонија 05.07.21 | 13:43

Два дена по извршената трансплантацијата, почина пациентот на кој му беше пресадено срце

Два дена откако беше извршена трансплантацијата на срцe, починал последниот пациент кај кого беше изведена ваква операција, јавува Телма. Неговите блиски за телевизијата...

Македонија 01.07.21 | 08:14

Утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор

На Клиниката за Урологија утрово започнаа две трансплантации на бубрези од починат донор, по направената експлантација на органите која заврши во доцните ноќните часови,...

Вести 31.05.21 | 15:12

44-годишник и 30-годишна жена, двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро

Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро. Трансплантацијата беше извршена кај 44 годишен маж кој беше на хемодијализа...

Здравје 31.05.21 | 15:11

Пациентката на која вчера и беше трансплантирано срце е во стабилна состојба

Пациентката на која вчера и беше трансплантирано срце е стабилна. Вчера имаше неколку ревизии, имаше некои мали крварења после што се најдоа некои технички извори на...

Здравје 31.05.21 | 15:03

Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро

Двајцата пациенти на кои вчера им беа трансплантирани бубрези од починат донор се чувствуваат добро. Трансплантацијата беше извршена кај 44 годишен маж кој беше на хемодијализа...

Здравје 30.05.21 | 10:48

Четириесетгодишна скопјанка е третиот донор на срце во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче утрово информираше дека во тек е трансплантација на срце, трета во земјава во рок од една година. Донорот е жена од Скопје на возраст...

Здравје 30.05.21 | 08:09

Утринава се врши трета трансплантација на срце во историјата на земјата

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека од утрово во 6:33 часот започна процесот за третата трансплантација на срце во историјата на нашата земја. Овој пат...

Македонија 16.04.21 | 13:28

Филипче најави уште една можна трансплантација на срце и бубрези, по смртта на млада пациентка

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека денеска починала млада пациентка и добиле согласност од нејзините родители за донирање органи. Веројатно имаме потенцијал...

Балкан 22.12.20 | 16:57

Во Словенија извршена трансплантација на бели дробови на пациент со ковид-19

Лекари од Словенија успеаја да извршат комплексна операција за трансплантација на бели дробови на помлад пациент кој бил заболен од ковид-19 и на кого му откажале белите...

Музика 21.10.20 | 10:41

После трансплантацијата на бубрег, Стиви Вондер се чувствува 30 години помлад

Познатиот пејач Стиви Вондер (70) минатата зима направи трансплантација на бубрег и вели дека сега се чувствува како да има 40 години. На прес-конференцијата што ја одржа...

Здравје 07.08.20 | 18:27

Татко ми без размислување го даруваше неговиот бубрег за да го спаси мојот живот

Деветнаесетгодишниот Христијан Брњарчевски  наКлиниката за нефрологија преку трансплантација доби нов бубрег, дониран од неговиот татко. Министерот за здравство,...

Здравје 17.07.20 | 13:37

Првпат извршена трансплантација на хематопоетски матични клетки од несроден донор кај 68-годишен пациент со акутна леукемија

Стручниот тим на Универзитетската Клиника за хематологија првпат досега изврши трансплантација на хематопоетски матични клетки од несроден донор кај пациент на 68...

Здравје 23.05.20 | 17:18

Ова е еден од најзначајните чекори во македонската медицина и навистина историски ден

Доктор Александар Николиќ од Аџибадем Систина, рече дека ова е еден од најзначајните чекори во македонската медицина и навистина историски ден, додека доктор Жан Митрев...

Здравје 23.05.20 | 16:43

Д-р Маја Мојсова: Ова немаше да биде успешно доколку не постоеше семејството што со голема емоција ги даруваше органите

Националниот координатор за трансплатација Маја Мојсова, порача дека ова немало да биде успешно без семејството што го донираше органот. Ова немаше да биде успешно...

Здравје 23.05.20 | 16:34

Д-р Сашко Јовев: Овој зафат претставува круна во кардиохирургијата во нашата земја

Доктор Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, под чие водство е изведена трансплатацијата, рече дека пациентот засега е добар и изрази надеж дека ќе остане добар. Овој...

Калеидоскоп 05.02.20 | 19:55

Да помогнеме: На малата Сандра ѝ е потребна помош за лекување!

На Сандра и е дијагностициран Миелодиспластичен синдром (MSD), група на малигни заболувања, кои го спречуваат созревањето на клетките на коскената срж, односно не дозволуваат...

Семејство 15.12.19 | 14:22

Снаата која му го спаси животот на свекорот

Нусрет Мумиќ од Живиница во Босна и Херцеговина заработил пензија во Рудникот „Ѓурѓевиќ“. Кога требало да се одмори и среќно да ги помине пензионерските денови, овој...