Одделот за конзуларни прашања и издавање визи на Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Куба продолжи со работа по петгодишна пауза.

На крајот на декември, амбасадата објави дека од 4 јануари ќе започне целосна обработка на имигрантските визи во дипломатската институција, а неименуван портпарол на Стејт департментот потврди дека процесот продолжува.

Американските визни и конзуларни служби во Куба беа затворени во 2017 година, откако персоналот на американската амбасада доживеа серија здравствени проблеми. Пациентите имале главоболки, вртоглавица, гадење и други симптоми поврзани со трауматски повреди на мозокот. Десетици случаи останаа нерешени и се под активна истрага, а слични случаи беа пријавени и во Азија и Европа.

Одделот првично ќе се фокусира на обработка на барањата за виза за членови на семејствата на поединци кои живеат во САД, објави амбасадата на 30 декември.

Кубанците кои сакаа легално да имигрираат во САД мораа да одат во трети земји во последниве години за да го продолжат процесот, додека САД ги намалија своите дипломатски активности во островската држава.

Одлуката за продолжување на обработката на визите во Хавана доаѓа додека САД се соочуваат со масовна миграција од Латинска Америка.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.