Ознака: куба
Свет 29.02.24 | 20:14

И таму е криза: Куба за прв пат бара помош од ОН поради недостиг на храна

Властите во Куба за прв пат побараа помош од Светската програма за храна на Обединетите нации поради недостигот на храна во таа островска земја, што е знак за тоа колку...

Свет 20.02.24 | 19:15

Сергеј Лавров во Куба, прва станица од турнејата по Средна и Јужна Америка

Шефот на руската дипломатија при официјалната посета на Куба се сретна со претседателот на земјата Мануел Дијаз-Канел Бермудез, а официјални разговори имал и со министерот...

Свет 09.01.24 | 09:15

Куба најави 500 отсто поскапување на горивата од 1 февруари

Владата на Куба најави зголемување на цената на горивото за 500 отсто, од 1 февруари, пренесоа светските агенции. Цената на обичниот бензин ќе скокне од 25 пезоси на 132 пезоси,...

Свет 22.12.23 | 20:02

Кубанскиот парламент ја одобри евтаназијата

Куба денеска стана втората земја во Јужна Америка и Карибите која ја одобри евтаназијата. Националното собрание на таа држава, по Колумбија, ја усвои мерката како дел...

Свет 05.09.23 | 17:59

Куба разоткри руски синџир на трговија со луѓе за нивно испраќање на фронтот во Украина

Куба откри синџир на трговија со луѓе во кој нејзини граѓани се принудувани да се борат за Русија во војната во Украина, соопшти денеска кубанското Министерство за надворешни...

Балкан 21.06.23 | 10:59

Претседателот на Куба во посета на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ со почести го пречека својот кубански колега Мигел Дијаз-Канел Бермудез. Церемонијата на пречек на кубанскиот претседател Мигел...

Свет 27.03.23 | 09:40

На Куба се одржаа уште едни парламентарни избори без кандидати на опозицијата

Карипската островска држава Куба вчера одржа парламентарни избори без ниту еден кандидат на опозицијата, што е вообичаено во земјата од комунистичката револуција...

Свет 05.01.23 | 09:19

По петгодишна пауза, САД повторно издаваат визи во Куба

Одделот за конзуларни прашања и издавање визи на Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Куба продолжи со работа по петгодишна пауза. На крајот на декември,...

Македонија 05.12.22 | 12:26

Oд 1 јануари Македонија воведува визи за државјаните на Куба и Боцвана

Oд 1 јануари 2023 година, Македонија ќе воведе визен режим за Куба и Боцвана, најави министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Тој на прес-конференција рече дека ваква...

Свет 28.09.22 | 10:27

Куба во мрак, 11 милиони луѓе останаа без струја

Невреме од трета категорија ја погоди Куба принудувајќи илјадници луѓе да се евакуираат, додека стотици илјади жители останаа без струја. Во невремето има и две загинати...

Свет 26.09.22 | 21:28

Кубанците гласаа „за“ истополови бракови

Куба ги легализираше истополовите бракови, откако граѓаните гласаа за семејниот законик со што се зголемува заштитата на малцинствата на островот, објави денеска Националниот...

Свет 25.09.22 | 10:15

Кубанците денеска одлучуваат дали се за истополови бракови

Кубанците денеска на референдум ќе одлучат дали сакаат истополови бракови и сурогат мајчинство. Повеќе од осум милини Кубанци, постари од 16 години, имаат право на глас....

Свет 24.08.22 | 11:08

Куба ќе им дозволи на граѓаните да купуваат ограничена количина странски девизи

Кубанските власти почнаа со ограничена продажба на долари и други странски валути на граѓаните, што е прв таков случај по две години. Оваа нова политика на кубанските...

Свет 06.08.22 | 20:06

Куба: Пожар во нафтен капацитет, има многу повредени

Голем пожар предизвикан од гром од синоќа гори во нафтена база во близина на кубанското пристаниште Матанзас. Откако гром удрил во една цистерна со нафта во базата,...

Свет 06.08.22 | 19:00

Oгнот се гледа до Мајами: Голем пожар на Куба во нафтен склад

Голем пожар предизвикан од гром од синоќа гори во нафтена база во близина на кубанското пристаниште Матанзас. Откако гром удрил во една цистерна со нафта во базата,...

Црна хроника 05.06.22 | 17:16

Приведен 42-годишен скопјанец, превезувал мигранти од Куба

Вчера во 17.30 часот на Автопатот А1 на место викано „Авлаќ“ од полициски службеници од Полициската станица Гевгелија бил лишен од слобода Р.М.(42) од Скопје поради што...

Свет 07.05.22 | 10:32

Се чу силен тресок, па следуваше дожд од малтер и бетон: Имаше многу загинати, многу ранети, се бараа дарители на крв

Најмалку 22 лица загинаа во силна експлозија во хотелот „Саратога“ во центарот на Хавана, а повеќе од 70 лица се повредени, објави кубанската државна телевизија. Кубанските...

Црна хроника 30.01.22 | 19:02

Фатени тројца мигранти од Куба

На 29.01.2022 во 13.15 часот од страна на полициски службеници од Полициска станица „Богородица” на автопат А1, кај наплатна рампа „Демир Капија“, во такси возило „дачиа...

Црна хроника 30.01.22 | 15:07

Мигрантите од Куба се повеќе преку Македонија бараат подобар живот во ЕУ

Лани МВР открило 410 мигранти од Куба за периодот од јануари до октомври, а од почетокот на годината се регистрирани уште 17 Кубанци кои сакале преку нашата земја да стасат...

Црна хроника 30.01.22 | 12:43

Во скопско такси откриени тројца мигранти од Куба

Полициски службеници од Полициска станица „Богородица“ вчера во 13:15 часот на автопат А1, кај наплатна рампа „Демир Капија“, во такси возило „дачиа логан“, со скопски...