Ознака: куба
Свет 11.12.20 | 09:53

Куба од 1 јануари ќе укине една од двете валути

Куба планира од почетокот на следната година да укине една од двете валути, информира претседателот, Мигуел Дијаз-Канел. Од 1 јануари во оптек ќе биде само една валута,...

Свет 06.12.20 | 10:27

Синдром Хавана: САД ја обвини Куба за мистериозни симптоми кај американските дипломати

Американската Влада ја обвини Куба дека предизвикала мистериозни симптоми кај американски дипломати во Амбасадата во Хавана со насочени радиофреквенции. Во соопштението...

Македонија 24.10.20 | 09:04

Куба ѝ нуди помош на Македонија за надминување на епидемијата на Ковид-19

Амбасадорката на Куба во Македонија, Каридад Јамира Кието Милиан порача дека дека по урнекот на помошта што нејзината земја несебично ја пружи во Италија и во Франција,...

Свет 21.10.20 | 23:08

Сè уште трае истрагата за мистериозната болест на американските дипломати

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, ги отфрли обвинувањата дека Вашингтон не ги штити своите функционери поради повисоки државни цели. Од 2017 година, десетици дипломатски...

Свет 19.08.20 | 13:56

По Русија и Кина, следната вакцина против корона доаѓа од Куба

Следната недела ќе почнат клиничките испитувања за потенцијалната кубанска вакцина против Ковид-19, а резултатите од тие тестови ќе бидат достапни во февруари следната...

Свет 24.03.20 | 10:55

Куба поради новиот коронавирус ги затвори границите еден месец

Премиерот на Куба, Мануел Мареро изјави дека од денеска се затвораат границите, а сите туристи кои се во земјата ќе бидат ставени во карантин. Туристите не смеат да ги...

Свет 17.11.19 | 21:15

Kуба враќа од Боливија 226 свои лекари по оставката на Моралес

Група од 226 кубански лекари се враќаат од Боливија во Куба, по одлуката на властите во Хавана за нивното враќање заради промена во боливиската власт. Претставникот на...

Свет 27.09.19 | 10:30

САД воведоа санкции за Раул Кастро и неговите деца

САД воведоа санкции кон Раул Кастро и неговите деца, како нов притисок за Куба во врска со поддршката за претседателот на Венецуела, Николас Мадуро. Како прв секретар...