Ознака: визи
Балкан 09.01.22 | 14:52

ЕУ од оваа година ќе ни воведе визи кои нема да се викаат визи туку „патно одобрување“

Европскиот систем за овластување за патување сè уште не објави кога ќе почнат да важат новите правила, но според претходните најави, можеби веќе на пролет За влез во...

Балкан 23.10.21 | 22:09

Хрватите добиваат право да патуваат во САД без визи

Хрватските државјани од денеска може да патуваат во САД без виза, објави американската амбасада во Загреб. Таа одлука на Електронскиот систем за овластување за патување...

Македонија 01.10.21 | 11:31

Граѓаните на Македонија во Египет само со електронска виза

Граѓаните на Република Македонија ќе патуваат во Египет само со електронска виза, најави денеска на Фејсбук шефот на дипломатијата Бујар Османи. Сите оние кои имаат...

Балкан 29.09.21 | 14:53

Јохансон: Западен Балкан не е во опасност од предлогот на ЕК за суспендирање на безвизниот режим

Еврокомесарката за внатрешни работи, Илва Јохансон, реагираше на документот објавен во „ЕУ Обсервер“ во кој се вели дека е доведен во прашање безвизниот режим со ЕУ...

Балкан 03.08.21 | 11:05

Блинкен ја предложи Хрватска за безвизен режим со САД

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен предложи Хрватска да влезе во програмата за безвизен режим со САД. Како што објасни во објавата на Твитер, овој чекор,...

Балкан 03.02.21 | 15:53

Укинете ги визите, дајте ни иднина: Апел на стопанските комори од Западен Балкан

Во српската Стопанска комора во Белград (ПКС) се одржа седница на Управниот одбор на Коморскиот инвестициски форум на Западнобалканската шесторка (Киф ЗБ6), асоцијација...

Свет 14.07.20 | 15:43

САД го обновуваат издавањето визи

Американските амбасади и конзуларни претставништва ќе го обноват издавањето визи во најскоро време, соопшти денеска Стејт департментот, но не прецизира точна дата. Издавањето...

Свет 03.02.20 | 14:26

Поскапуваат визите за краток престој во ЕУ за 20 евра

Од вчера стапија на сила новите правила за визите за краток престој во земјите на Европската Унија, тие ќе чинат 80 евра наместо 60, но процедурите ќе бидат малку поедноставни. Од...

Балкан 09.12.19 | 13:36

За укинување на визите за Косовците веќе никој и не говори

Постојат две теми на кои ЕУ се фокусира најмногу кога станува збор за Западен Балкан, а ниту една не е визната либерализација за косовските граѓани. Првиот е обид за...

Македонија 28.09.19 | 13:43

Од следниот месец во Русија со бесплатна електронска виза

Од први октомври Македонците ќе можат да одат во Санкт Петербург со електронска виза, соопшти Руската амбасада во Македонија. На твитер-профилот на амбасадата стои...

Балкан 03.07.19 | 21:17

ЕК го отфрли барањето на Холандија за воведување визи за Албанија

Еропската комисија не го прифати барањето на Холандија за повторно воведување визен режим за Албанија, објави „Албаниан њуз“. На 31 мај годинава Холандија формално...

Свет 03.04.19 | 13:33

ЕУ: Британците ќе бидат ослободени од визи по брегзит

Британците кои ќе одат во кратка посета на земјите од Европската Унија по брегзит, дури и ако не биде усвоен договорот за напуштање, нема да имаат потреба од виза, се...

Македонија 07.03.19 | 16:42

Украина ги укина визите за Македонија

ретседател Петро Порошенко потпишал за привремено воведување на безвизен режим за влез и транзит низ Украина за граѓаните на Македонија. Ова се наведува на...

Црна хроника 28.02.19 | 15:31

Им ги зела пасошите и парите: Со германски визи измамила тетовци

Б.Ѓ.(37) од Тетово во полиција пријавил дека бил измамен од А.А.(36) од Тетово. Според пријавеното, А.А. нему и на негов колега им ветила дека за четири недели ќе им обезбедела...

Македонија 17.12.18 | 13:00

Боцевски од Бразил: Укинати визите за Колумбија, следни на списокот Уругвај и Парагвај

Македонските граѓани ќе може без визи да патуваат во Колумбија, објави денеска македонскиот амбасадор во Бразил, Ивица Боцевски. Укинати се визите за македонските граѓани...

Патувања 06.12.18 | 09:44

Македонскиот пасош 36-ти во светот

Македонија е на 36. место на листата земји чии пасоши овозможуваат најлесно патување, покажува рангирањето што го направила интернет страницата Паспорт индекс за 2018...