Ознака: визи
Свет 31.10.23 | 09:37

Русија го прекина безвизниот режим со Украина

Договорот меѓу Русија и Украина со кој им се дозволува на нивните граѓани да ја минуваат границата меѓу земјите без виза повеќе не е во сила. Договорот меѓу Владата на...

Свет 25.09.23 | 10:33

САД ги укинуваат визите за израелските граѓани

Администрацијата на американскиот претседател, Џо Бајден, се подготвува да го одобри барањето на Израел за безвизен режим, соопшти синоќа ТВ каналот Еј-би-си повикувајќи...

Црна хроника 05.04.23 | 14:19

Противзаконски заработила многу пари: Се претставувала како вработена во германската амбасада во земјава, па нудела работни визи

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за продолжено кривично дело – Измама согласно член 247 став...

Балкан 09.03.23 | 18:16

Албанија го поздрави укинување на европскиот визен режим за граѓаните на Косово

Државниот врв на Албанија ја поздравија веста дека Советот на ЕУ даде зелено светло за укинување на визниот режим за граѓаните на Косово, при што ја оценија како „многу...

Свет 09.03.23 | 15:23

Советот на ЕУ даде зелено светло за укинување на визниот режим за граѓаните на Косово

Советот на Европската Унија, денеска во прво читање, усвои став за укинување на визниот режим за граѓаните на Косово најдоцна од 1 јануари следната година. Сопствениците...

Свет 05.01.23 | 09:19

По петгодишна пауза, САД повторно издаваат визи во Куба

Одделот за конзуларни прашања и издавање визи на Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Куба продолжи со работа по петгодишна пауза. На крајот на декември,...

Македонија 07.12.22 | 11:59

Македонија не воведува визи за Косово

Македонија не воведува визи за Косово, изјави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи, наведувајќи дека станува збор за грешка на Европската комисија...

Македонија 05.12.22 | 12:26

Oд 1 јануари Македонија воведува визи за државјаните на Куба и Боцвана

Oд 1 јануари 2023 година, Македонија ќе воведе визен режим за Куба и Боцвана, најави министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Тој на прес-конференција рече дека ваква...

Балкан 22.11.22 | 22:53

Членките на ЕУ се договорија за укинување на визите за Косово најдоцна до 1 јануари 2024 година

Членките на Европската унија (ЕУ) го договорија финалниот текст за визната либерализација на Косово, кој предвидува дека укинувањето на визниот режим ќе стапи на сила...

Свет 09.09.22 | 20:39

ЕУ го укина договорот за визите со Русија

Советот на Европската унија донесе одлука за целосно суспендирање на договорот за олеснување на визниот режим меѓу ЕУ и Русија, што значи дека руските граѓани ќе плаќаат...

Свет 07.09.22 | 14:59

Балтичките земји ќе дозволуваат влез за руски државјани само во исклучителни ситуации

Литванија, Летонија и Естонија постигнале договор за ограничување на влезот на руски државјани кои пристигнуваат на нивните територии од Русија и Белорусија, соопштија...

Свет 06.09.22 | 17:55

Русите ќе плаќаат повеќе и ќе чекаат подолго: ЕУ предлага целосна суспензија на визниот договор со Русија

Европската Унија (ЕУ) предложи целосна суспензија на договорот за поедноставување на издавањето визи со Русија. Тоа значи дека руските граѓани ќе плаќаат повеќе, а постапката...

Свет 23.08.22 | 23:59

Литванија не сака да дава визи за руски граѓани: Ако нема европска одлука, ќе инсистира на регионално решение

Министерот за надворешни работи на Литванија, Габриелиус Ландсбергис, изјави дека доколку не се постигне договор во Европската унија за забрана за издавање туристички...

Балкан 27.06.22 | 17:07

Ресторан во Приштина им забрани влез на државјани на ЕУ без косовска виза

Ресторан во Приштина на својот влез постави табличка, со која порачува дека им се забранува влезот на државјани од земјите на Европската Унија кои не поседуваат косовски...

Свет 17.06.22 | 21:42

Од први јули Украина воведува визи за Русите

Украинскиот претседател Володомир Зеленски денеска соопшти дека неговата земја има намера да воведе визи за Русите од 1 јули. Украина воведува визен режим за граѓаните...

Свет 01.05.22 | 15:24

Путин им воведе визи на дипломатите од ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон за суспензија на поедноставеното издавање визи за граѓаните на повеќето европски земји. Законот предвидува суспензија...

Свет 29.03.22 | 19:52

Лавров: Македонија и Црна Гора се заведени од Западот и САД, визи за непријателските земји

Македонија и Црна Гора се заведени од Западните земји и САД, ја коментира Лавров македонската одлука за протерување на руските дипломати. Се гледа тенденцијата на бриселските...

Балкан 09.01.22 | 14:52

ЕУ од оваа година ќе ни воведе визи кои нема да се викаат визи туку „патно одобрување“

Европскиот систем за овластување за патување сè уште не објави кога ќе почнат да важат новите правила, но според претходните најави, можеби веќе на пролет За влез во...