Поранешниот претседател на Европскиот совет, Доналд Туск, се очекува да биде назначен за премиер на Полска, за време на седницата на парламентот која треба да ја плени нацијата.

Полска, членка на Европската унија и НАТО, забележа невидено ниво на интерес за работата на законодавниот дом откако изборите на 15 октомври му дадоа мнозинство на широкиот сојуз на партиите на проевропската унија на чело со Туск, пишува Ројтерс.

Одредени снимки од седниците привлекоа повеќе од милион гледачи на Јутуб, а едно кино во Варшава дури одлучи да ја емитува сесијата на големото платно. Билетите веднаш беа распродадени.

„Понеделник и вторник се два од најважните денови во полската историја од 1989 година“, рече Михал Кобоско, заменик-шеф на партијата „Полска 2050“, која е дел од коалицијата подготвена да ја преземе власта, мислејќи на годината кога заврши комунистичкото владеење.

Националистичката партија Право и правда (ПиС) на актуелниот премиер Матеуш Моравјецки беше прва на изборите, а претседателот Анджеј Дуда, сојузник на ПиС, му го даде првиот удар за формирање влада на досегашниот премиер Матеуш Моравјецки.

Сепак, ова изгледа речиси невозможно бидејќи Моравјецки нема мнозинство, а сите други партии ја отфрлија можноста за соработка со ПиС, чии осум години на власт беа обележани со бројни спорови со Европската унија за прашања, вклучително и независност на судството, кои доведоа до финансиски средства од милијарди. замрзнати.

Моравјецки во понеделник ќе одржи говор пред комората, по што ќе биде изгласана доверба. Иако неговите надежи да остане премиер изгледаат мали, пратеникот на ПиС Радослав Фогиел вели дека неговиот говор ќе биде шанса да ја претстави визијата на партијата за нацијата.

„Ова ќе биде многу добра рамка за нашите идни политички потфати, покажувајќи им на нашите гласачи што сакаме да постигнеме и ако навистина некој друг биде избран за премиер, ова ќе биде многу добар начин да се прават споредби“, рече тој.

ПиС се обиде да ја спротивстави својата мешавина на конзервативни општествени вредности и левичарски економски политики со либералната програма на Туск, за која вели дека е задолжена за странските интереси и рамнодушна кон благосостојбата на помалку богатите Полјаци.

Ако Моравјецки го загуби гласањето, работата за избор на нов премиер ќе падне на парламентот, каде Туск ја има поддршката од јасно мнозинство. Тој потоа ќе се обрати пред комората во вторник.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.