Ознака: доналд туск
Македонија 06.12.19 | 09:05

Туск за „Гардијан“: ЕУ направи голема грешка, особено кон Скопје

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската унија, но голема грешка е и француското „не“ за лидерите на Западен Балкан особено за Скопје,...

Македонија 26.11.19 | 08:43

Добивме поддршка од Туск и ветување дека ќе се обрати на еден од митинзите на ВМРО-ДПМНЕ за изборите на 12 април

Имавме исклучително успешна недела зад нас на меѓународен план. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека е кредибилен партнер на најголемата политичка партија во Европа, ЦДУ на Ангела...

Свет 21.11.19 | 08:21

Доналд Туск е наследникот на Жозеф Дол

Претседателот во заминување на Европскиот совет Доналд Туск е новиот претседател на Европската народна партија (ЕПП). Така одлучија синоќа во Загреб претставниците...

Свет 20.11.19 | 21:14

Туск ќе се бори за гласачите против популистите

Претседателот на Европскиот совет на заминување, Доналд Туск, изјави во средата во Загреб дека му е доста да биде првиот европски бирократ и дека тргнува во борба за...

Македонија 20.11.19 | 18:16

Николоски од Загреб: Туск смета дека ВМРО-ДПМНЕ е партија која што треба да ја води Македонија напред!

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот Христијан Мицкоски е на конгресот на Народната Европска Партија во Загреб каде ќе се избира нов претседател на...

Македонија 20.11.19 | 13:01

Идната Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите потенцијали и пријателства да се одблокира европскиот пат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски, членот на ИК и секретар за меѓународна соработка Влатко...

Македонија 19.11.19 | 18:30

За утре закажана билатерална средба ВМРО-ДПМНЕ – Доналд Туск

ВМРО-ДПМНЕ активно работи и лобира Македонија да оди напред и се надевам дека после промената на власта во април следната година ќе можеме 2020 година Македонија да оди...

Свет 29.10.19 | 21:11

Туск и официјално одобри одложување на Брегзит

Европската унија и официјално одобри Брегзит да биде одложен до крајот на јануари 2020 година, истакна претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Тој на Твитер објави...

Свет 22.10.19 | 11:50

Туск: Одлуката за одложување на Брегзит за неколку денови

Лидерите на ЕУ ќе одлучат „во следните денови“ дали ќе и се одобри на Велика Британија уште едно продолжување на рокот за излез од Унијата. Претседателот на Европскиот...

Македонија 22.10.19 | 10:20

Tуск пред ЕП: Се надевам дека европските лидери ќе се навратат на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај

Претседателот на Советот на ЕУ Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент повтори дека европските лидери минатата недела направија „голема грешка...

Свет 18.10.19 | 13:00

ВО ЖИВО: Прес на Туск и Јункер од Брисел

Во секој момент треба да започне прес-конференцијата на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, кои...

Македонија 17.10.19 | 19:15

Туск: Направив сè што можев, но треба да се случи чудо за да се согласи Макрон

И претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, не е оптимист дека Македонија ќе добие датум за почеток на преговори за влез во Европската унија. Во изјава за дописничката...

Македонија 16.10.19 | 22:30

Заев се сретна со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск во Брисел

Во пријателска атмосфера вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот...

Македонија 16.10.19 | 15:25

ПЕС со писмо до Туск: Одлуката за старт на преговори да се најде на дневниот ред

Лидерот на Партијата на европските социјалисти (ПЕС), Сергеј Станишев упати писмо до претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск со кое бара донесувањето одлука...

Македонија 16.10.19 | 09:54

Заев во Брисел на средби со Хан, Сасоли и Туск

Премиерот Зоран Заев денеска и утре ќе престојува во работна посета на институциите на Европската Унија во Брисел, соопшти владината прес-служба. Заев, заедно со вицепремиерот...

Македонија 03.10.19 | 19:18

Туск, Сасоли и Фон дер Лејн бараат старт на преговорите со Македонија и Албанија

Во писмо испратено попладнево до земјите членки на ЕУ, сегашниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск, новоименуваната претседателка на Европската Комисија,...

Свет 20.09.19 | 19:49

Ќе ги пеглаат проблемите: Во понеделник состанок Џонсон – Туск

Британскиот премиер Борис Џонсон во понеделник ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на маргините на 74. годишно заседание на Генералното собрание...

Македонија 17.09.19 | 13:45

Туск за датумот за ЕУ: Направивте многу, но потребно е да бидете трпеливи

Вие си ја завршивте работата и сега е ред на лидерите на ЕУ да го завршат своето, порача претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на зедничката прес-конференција...

Македонија 17.09.19 | 12:32

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев и претседателот на Европскиот совет, Туск

Директен пренос од заедничката прес-конференција на премиерот Зоран Заев и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Туск кој е во посета на земјава, денеска се...

Македонија 17.09.19 | 12:14

Пендаровски – Туск: Граѓаните на Македонија заслужуваат европска иднина

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На пријателската средба беа разменети...