На валутните пазари индексот на доларот ослабе и минатата недела, третпат по ред, па вредноста на американската во однос на кошничката валути, по две години раст годинава падна за повеќе од два отсто.

Индексот на доларот, кој ја следи вредноста на американската во однос на шесте најважни светски валути, се лизна за 0,3 отсто минатата седмица на 101,38 поени, а во еден момент падна на 100,61 поен, најниско ниво во последните пет месеци.

Истовремено, доларот ослабе за 0,2 отсто во однос на европската валута, па цената на еврото достигна 1,1035 долари.Курсот на доларот ослабе и во однос на јапонската валута, за 0,9 отсто, на 141,05 јени.

Притисокот врз доларот трае веќе три седмици, откако челниците на американската централна банка (ФЕД) ги оставија каматните стапки непроменети во опсегот од 5,25 до 5,50 отсто на последната сесија од годината. Дополнително, процениле дека во наредната година каматите ќе бидат намалени, во три наврати, веројатно за вкупно 0,75 процентни поени.

Ова ја засили тезата на пазарот дека ФЕД го заврши циклусот на зголемување на каматните стапки, со оглед на постепеното ублажување на инфлацијата. Дотолку повеќе што претседателот на ФЕД, Џером Пауел, тогаш рече дека централната банка најверојатно нема повторно да ги зголеми каматните стапки.

Инфлацијата се намали, и без значително зголемување на невработеноста. Тоа е добра вест. Fed сега е многу фокусирана да не направи грешка да ги држи каматните стапки премногу високи предолго“, рече Пауел.

Пазарот сега проценува дека има 80 отсто шанси централната банка, по повеќе од година и пол затегнување на монетарната политика, да почне да ги намалува каматните стапки во март.

Годинава еврото зајакна во однос на доларот за повеќе од 3 отсто

И челниците на Европската централна банка (ЕЦБ) одлучија во декември, на последната седница од годината, да ги задржат каматните стапки непроменети. Иако од ЕЦБ велат дека сѐ уште не размислуваат за намалување на каматните стапки, аналитичарите оценуваат дека ЕЦБ, исто како и ФЕД, го завршила циклусот на зголемување на каматните стапки и дека цената на парите ќе се намали следната година.

Но, бидејќи се верува дека ЕЦБ ќе биде помалку агресивна во намалувањето на каматните стапки од ФЕД, еврото оваа година зајакна во однос на доларот за околу 3,3 отсто. Ова е негов прв годишен раст од 2020 година.

По две години раст, доларот годинава ослабе за 2,2 отсто, дури и во однос на кошничката валути. Сепак, додека повеќето од најважните светски валути ослабеа во однос на јапонскиот јен, доларот зајакна оваа година, за повеќе од 7,5 отсто.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.