Портпаролот на Кремљ, Димитри Песков, денеска го потврди повлекувањето на руската мировна мисија од азербејџанскиот регион Нагорно Карабах, пренесоа руските медиуми.

Азербејџанскиот регион Нагорно-Карабах, каде што живеат повеќето Ерменци, со години е спорна територија, а Азербејџан минатата година ненадејно ја освои оваа енклава.

На 1 јануари оваа година беше укината меѓународно непризнатата Република Нагорно-Карабах, по што илјадници Ерменци го напуштија овој регион.

Во Женева се одржаа повеќе дипломатски разговори меѓу Баку и Ереван за конфликтот, а портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, пред два дена изјави дека Русија била принудена да предложи преместување на мировните преговори меѓу Ерменија и Азербејџан од Швајцарија во друга земја.

Захарова ја критикуваше Швајцарија бидејќи, како што оцени, оваа држава го прекрши принципот на неутралност „со неодговорното однесување на отворено антирускиот пат“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.