Ознака: Азербејџан
Свет 11.08.21 | 15:59

Нoви искри околу Нагорно Карабах: Азербејџан обвини дека Ерменија распоредила војска во тампон-зоната

Азербејџанското mинистерство за одбрана ја обвини Ерменија дека распоредила контингент од своите вооружени сили во зоната на одговорност на руските мировници во регионот...

Свет 19.05.21 | 08:44

Нова војна на повидок: Eрменија му се заканува на Азербејџан

Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека не ја исклучува можноста за употреба на сила ако азербејџанските сили не ја напуштат ерменската територија во разумен...

Македонија 06.04.21 | 13:43

Костадин Костадинов стана извор на лажни вести

Портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов станува извор на лажни вести. Тој денеска објави нова лага   дека постои наводен огромен коруптивен скандал со дел од пратениците...

Свет 15.11.20 | 08:57

Уапсен лидерот на опозицијата во Ерменија – планирал атентат врз премиерот?

Лидерот на ерменската опозициска партија „Татковина“, Артур Ванетсијан е уапсен и обвинет за заговор за уривање на владата и убиство на премиерот на земјата, a владини...

Свет 27.10.20 | 14:32

Залудно договорено примирје: Ерменија и Азербејџан повторно активни на фронтот во Нагорно Карабах

Ерменскиот обединет Инфоцентар објави дека Азербајџан ги гранатирал јужните гранични премини на Ерменија со Иран. Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека...

Свет 26.10.20 | 09:26

Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за кршење на примирјето

Само што започна, Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за кршење на хуманитарниот прекин на огнот во регионот Нагорно Карабах, кој стапи на сила во понеделникот...

Свет 22.10.20 | 14:23

Не се почитува ни второто примирје: Борби долж фронтот во Нагорно Карабах

Продолжуваат борбите долж линијата на фронтот во Нагорно Карабах. Иако Ерменија и Азербејџан во саботата постигнаа втор договор за прекин на огнот, што стапи на сила...

Свет 13.10.20 | 10:05

Нагорно Карабах се ближи кон хуманитарна катастрофа

Премиерот на Ерменија, Никол Пашинјан, предупреди дека ситуацијата во Нагорно Карабах станува се полоша и се ближи до хуманитарна катастрофа. На средба со амбасадорите...

Свет 10.10.20 | 10:23

Договорен прекин на огнот во Нагорно Карабах

По трилатералните разговори во Москва на министрите за надворешни работи на Русија, Ерменија и Азербејџан, шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, соопшти дека...

Свет 09.10.20 | 12:52

Путин ќе ги помирува: Ерменија и Азербејџан на разговори во Москва за Нагорно Карабах

Министерствата за надворешни работи на Ерменија и Азербејџан потврдија дека шефовите на нивните дипломатии ќе отпатуваат во Москва на разговори за смирување на конфликтот...

Свет 07.10.20 | 19:14

Половина од жителите на Нагорно Карабах се раселени поради воените судири

Половина од населението во Нагорно-Карабах е раселено од поетокот на судирите во спорниот регион за кој завојувани се Ерменија и Азербејџан, соопштија властите во главниот...

Свет 07.10.20 | 12:04

Азербејџан обвинува дека Ерменија гранатира села околу Нагорно Карабах

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека ерменската армија гранатирала шест нивни села околу Нагорно Карабах. Тие нè гранатираат, но ние соодветно одговараме...

Свет 05.10.20 | 17:45

Иран и Русија работат на прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Иран соопшти дека работи на постигнување примирје во кавкаскиот регион Нагорно-Карабах и дека е во постојан контакт со двете завојувани страни Ерменија и Азебејџан,...

Свет 02.10.20 | 13:54

Ерменија подготвена на разговори за прекин на огнот

Извештаите велат дека повеќе од сто лица се убиени и стотици повредени во борбите во кавкаскиот регион, Нагорно Карабах – сега едната страна во конфликтот се согласи...

Свет 30.09.20 | 14:11

Азербејџан и етничките ерменски сили денеска во нови судири, се зголемуваат меѓународните тензии

Азербејџан и етничките ерменски сили во средата водеа нови судири по најголемата ерупција од нивниот децениски конфликт од средината на 90-тите години на минатиот век,...

Свет 30.09.20 | 12:13

И Азербејџан и Ерменија бараат сопирање на воените дејствија пред да седнат на преговарачка маса

Лидерите на Азербејџан и Ерменија го отфрлија предлогот за мировни разговори, меѓусебно обвинувајќи се за попречување на преговорите на територијата на Нагорно Карабах. Судирите...

Свет 29.09.20 | 16:00

Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан, стотици загинати на двете страни

Во досегашните речиси тридневни воени дејствија меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно-Карабах, убиени се речиси сто лица, меѓу кои и...

Свет 29.09.20 | 15:56

„Гардијан“: Турција нуди 700 евра месечно за сириски бунтовници да се борат против Ерменија

Турција ангажира бунтовници кои дејствувале во сириската провинција Идлиб за да му помогнат на Азербејџан во борбата против Ерменија во областа Нагорно Карабах. Британскиот...

Свет 28.09.20 | 15:19

Ерменија ја обвинува Турција за испраќање на 4.000 борци од Сирија

Ерменија ја обвини Турција за масовно мешање во конфликтот околу регионот Нагорно Карабах. Агенцијата Интерфакс го цитираше ерменскиот амбасадор во Русија дека Турција...

Свет 28.09.20 | 12:27

Жестоки борби во регионот Нагорно Карабах, загинаа најмалку 31 лице

Еден од најдолгите судири во светот, помеѓу Ерменија и Азербејџан околу спорната област Нагорно Карабах, брутално е оживеан овој викенд, со жестоки судири во кои загинале...