Претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг вчера неформално разговараа за кинескиот мировен план за Украина, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Имаше многу темелна размена на мислења, сериозен разговор во неформален дел – рече Песков, пренесува РИА Новости.

Тој одби да даде повеќе детали и им порача на новинарите да ги почекаат изјавите за новинарите на двајцата претседатели, кои денеска ќе имаат официјални разговори.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.