Јапонскиот премиер Фумио Кишида пристигна во Киев во вторник, 21 март, за да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Како што јави јапонскиот телевизиски канал NHK, јапонскиот премиер Фумио Кишида пристигна во Киев во вторник, 21 март, за да разговара со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Фумио Кишида пристигна во Киев со воз околу пладне по локално време.

Со него се сретнаа заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Емина Џапарова и амбасадорот на Јапонија.

Премиерот беше единствениот лидер на Г7 кој сè уште не ја посетил Украина од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

Се очекува Кишида и Зеленски да разговараат за поддршката на Јапонија за обновата на Украина.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.