При инспекции на авионите Боинг 737 макс 9, американските авиокомпании „Јунајтед ерлајнс“ и „Аласка ерлајнс“ пронајдоа лабави завртки на компонентата на трупот што отпадна за време на летот пред неколку дена. Двете авиокомпании не соопштија колку авиони го имале проблемот. Според портпаролката на „Јунајтед ерлајнс“, авиокомпанијата има вкупно 79 авиони од тој тип. За време на инспекциите, откриени се сомнителни дефекти во врска со поставувањето на покривните панели што затвораат непотребен излез за итни случаи, соопшти авиокомпанијата.

Поставувањето на покривната плоча е конфигурација што Боинг ја нуди кога веќе е доволен бројот на постоечки излези за итни случаи со оглед на бројот на седишта во авионот. Според информациите од веб-страницата „The Air Current“, лабави завртки и други недостатоци се откриени на најмалку пет авиони. Инсајдер за новинската агенција Ројтерс тврди дека се засегнати 10 авиони на „Јунајтед”. „Ова менува сè, бидејќи сега се појавува проблем со флотата. Тоа е проблем со контролата на квалитетот“, изјави американскиот експерт за воздухопловна безбедност Џон Кокс. Инспекторите во неделата соопштија дека се уште е рано да се утврди причината за инцидентот со авионот во петокот од кој испадна дел за време на лет.

Американската воздухопловна управа ФАА нареди авионите Боинг 737 Макс 9 да бидат приземјени и прегледани во текот на викендот. На летот на „Алјаска ерлајнс” во петокот, дел од авионот со 171 патник ненадејно се откинал веднаш по полетувањето. Според експертите, благодарение на среќните околности никој не седел директно до делот што се откинал и сите патници сè уште ги носеле безбедносните појаси во оваа фаза од летот. Според локалната власт ЕАСА, ниту еден авион во Европската унија не е погоден од деактивирањето и инспекциите.

Курсот на акциите на Боинг во понеделникот падна за осум проценти.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.