Ознака: Боинг
Свет 23.02.21 | 10:33

Боинг ги приземјува сите „777“ поради грешка кај авионот чиј мотор се запали

Американскиот производител на авиони „Боинг“ соопшти дека истрагата утврдила „абење на металот“ на нивниот авион 777, на кого му откажа еден од моторите набрзо по...

Свет 21.02.21 | 23:25

Дожд од авионски делови во Холандија и САД: Во два дена два боинзи се распаднаа во воздухот

Вжештени делови од авион оштетија неколку домови, автомобили, меѓутоа повредија и една жена и дете во холандското село Мерсен. Металните парчиња му припаѓале на товарен...

Свет 11.01.21 | 09:59

Пронајдени двете црни кутии на индонезискиот авион што се сруши во море

Пронајдени се двете црни кутии на авионот на индонезиската авиокомпанија, што се сруши во морето во близина на главниот град Џакарта. Според министерството за транспорт...

Свет 09.01.21 | 22:15

Сè уште нема официјална потврда за судбината на патниците на авионот на „Сривиџаја ер“

Спасувачки екипи за пребарување ги осветлија темните морски води крај брегот на индонезиската престолнина Џакарта во потрага по патничкиот авион со 62 патници, кој...

Свет 09.01.21 | 14:58

Пронајдени тела и делови од авионот во море: Првата снимка од местото на несреќата го вознемири светот

Во морето северно од престолнината на Индонезија, Џакарта, пронајдени се тела и делови од авион, за кој се сомневаат дека се остатоци од патничкиот авион кој исчезна...

Свет 09.01.21 | 12:41

Боинг 737 падна во море, само исчезнал од радарот: Полетал со над 50 патници и изгубил контакт

Околу 59 патници на „Боинг 737“ се водат како исчезнати откако според првите информации авионот се срушил само неколку минути по полетувањето во Индонезија. Според првите...

Свет 29.06.20 | 08:12

Боинг ќе го враќа повлечениот „737Макс“

Компанијата „Боинг“ треба да реализира тест летови на повлечениот модел „737 Макс“, во обид неделава повторно авионот да го врати на небото. Планирано е пилотите и...

Свет 08.01.20 | 13:55

Објавија, па ја повлекоа изјавата дека причина за падот е дефект на моторот

Амбасадата на Украина во Иран го замени соопштението за причините за падот на авионот во Техеран во кое се исклучува терористички или ракетен напад како причина за...

Свет 08.01.20 | 08:33

Вознемирувачки снимки од падот на боингот во Техеран – загинаа 176 лица

На социјалните мрежи веќе се објавуваат вознемирувачки видео снимки од урантиот украински авион Боинг 737 откако истиот по полетувањето набрзо од аеродромот во Техеран...

Свет 08.01.20 | 08:13

„Боинг“ со 176 лица се урна по полетувањето од Техеран, нема преживеани

Украински „Боинг 737“ во кој се наоаѓаа 176 лица, се урна по полетувањето од техеранскиот аеродром. Иранската Црвена полумесечина соопшти дека не постојат шанси да се...

Свет 24.09.19 | 12:14

Боинг исплаќа отштета за жртвите од несреќите

Боинг ќе почне со исплаќање на 50 милиони американски долари финансиска помош на семејствата на повеќе од 340 жртви од две авионски несреќи на Боинг 737 Макс, објави компанијата. Боинг...

Свет 04.05.19 | 18:03

Нова несреќа со Боинг 737: Пилотот пробал принудно да слета, авионот паднал во река

Авион „Боинг 737-800“ кој летал од Гвантанамо, Куба до Мајами на Флорида, принудно слетал во река близу воената база во Џексонвил. Во инцидентот нема жртви, а повредено...

Свет 05.04.19 | 11:22

Боинг призна дека е одговорен за авионските несреќи: „Жал ни е“

Компанијата Боинг призна дека грешката во нејзиниот МЦАС софтвер ги предизвика двете неодамнешни авионски несреќи на Боинг 737 Макс 8, јави РТ. Нам во Боинг ни е многу...

Технологија 29.03.19 | 18:55

Зошто паѓааат авионите на Боинг?

Истрагата на остатоците на авионот на „Етоппијан ерлајнс“ боинг 737 МАКС во кој загинаа 157 лица, дошла до прелиминарен заклучок дека системот против губење на сила бил...

Свет 29.03.19 | 09:49

Поднесена првата тужба против „Боинг“ по падот на авионот на „Етиопиан ерлајнс“

Во американскиот федералниот суд денеска е поднесена првата тужба против компанијата „Боинг“, поради падот на авионот „Етиопиан ерлајнс“ 737 МАХ на 10 март годинава,...

Свет 18.03.19 | 17:49

Голема брзина и неуспешно искачување покажале црните кутии од „Боинг 737 макс“

Авионот на етиопската воздухопловна компанија „Ethiopian Airlines“ во чиј пад минатата недела загинаа 157 луѓе летел со необично голема брзина по полетувањето пред пилотите...

Свет 15.03.19 | 13:02

Боинг принудно слета во Русија

Авион Боинг 737-800 принудно слета во градот Сиктивкар во северниот дел од Русија, потврдија локални власти. Се претпоставува дека причина за слетувањето е дефект на моторот....

Свет 13.03.19 | 23:47

САД ги забрани летовите на проблематичниот Боинг 737 макс

Американскиот претседател, Доналд Трамп објави прекин на летовите на сите авиони боинг 737 макс, авионот кој во неделата се урна во Етиопија при што загинаа 157 луѓе. Итно...

Свет 13.03.19 | 21:25

Пилотите месеци пред несреќата се жалеле на Боингот 737 – Макс 8

Пилотите со месеци пред авионската несреќа во неделата во Етиопија во која загинаа 157 лица, се жалеле до американските федерални власти на новиот Боинг 737 Макс 8, јавува...

Свет 13.03.19 | 12:17

Пилоти со месеци се жалеле на Боинг 737 Макс 8

Месеци пред несреќата во Етиопија, во која во неделата загинаа 157 луѓе, пилоти се жалеле на федералните власти во САД за авионот Боинг 737 Макс 8, објави „Њујорк пост“. Поплаки...